آغاز فصل تازه همکاری‌های سازمان‌های دامپزشکی و پدافند غیرعامل
1399/03/12

رئیس سازمان دامپزشکی کشور و رئیس سازمان پدافند غیرعامل در دیدار روز یکشنبه در محل سازمان پدافند غیر عامل به بررسی راهکارهای توسعه همکاریهای مشترک جهت مقابله با تهدیدات ایمنی زیستی و خوداتکایی کشور در تامین نهاده های مورد نیاز در حوزه دامپزشکی با استفاده از ظرفیت‌های گسترده بخش خصوصی و موسسه‌های تحقیقاتی و آزمایشگاهی پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علی‌صفر ماکنعلی در دیدار با سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در سازمان دامپزشکی کشور در راستای اهداف پدافند غیر عامل و بمنظور پیشگیری و مقابله با بیماری های دامی، در تدوین هر برنامه مقابله با بیماری، 5 جزء رصد و پایش؛ معیارهای کنترلی؛  شبکه‌های آزمایشگاهی؛ آموزشی و ترویج و در نهایت نظارت و ارزیابی در نظر گرفته می شود افزود: پدافند غیرعامل در خصوص هر کدام از این مراحل می‌تواند به سازمان دامپزشکی کشور کمک کند.

ماکنعلی ساماندهی آزمایشگاه های دولتی در 3 محور توانمندسازی نیروی انسانی آزمایشگاهی؛ ساماندهی تجهیزات و اختصاصی نمودن آزمایشگاه ها با توجه به امکانات و ظرفیت های منطقه ای از دیگر اقدامات مهم سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد که با سرعت بیشتری اجرایی خواهد شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به لزوم توجه بیشتر تولید واکسن‌های دام و طیور و تاکید بر تولید واکسن های استراتژیک طیور، از پیگیری تولید بذر واکسن و همکاری در جهت توسعه تولید داخل واکسن های دام و طیور بعنوان یکی از اولویت های اصلی سازمان دامپزشکی کشور نام برد.

وی با اشاره به اینکه برخی حوزه‌های زیرمجموعه نظارتی دامپزشکی نیاز به برخی اقدامات اصلاحی دارد، به عارضه وجود مناطق با تراکم بالای طیور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 7 استان قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، آذربایجان شرقی و اصفهان از پرتراکم‌ترین واحدهای مرغ تخمگذار کشور و حتی دنیا هستند که این بسیار پر مخاطره است و برای تغییر کاربری آنها باید راه حلی عاجل اندیشید و آن را عملیاتی کرد.

ماکنعلی همکاری در اجرای طرح های محدودیت سنی پرورش طیور (پرورش تا 37 روزگی)؛ تدوین و عملیاتی کردن سند راهبردی تولید واکسن؛ احیای مرغ لاین آرین و اجرای برنامه راهبردی بهبود بهداشت دام عشایر را از دیگر برنامه‌های مهم در دستور کار سازمان دامپزشکی کشور اعلام نمود که با تلاش و پیگیری اسن سازمان اجرا خواهد شد.

درخواست تهیه پروتکل‌های منطقه‌ای پیشگیری از بیماری‌های دامی با کشورهای همسایه

سردار دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز ضمن تبریک انتصاب دکتر ماکنعلی به ریاست سازمان دامپزشکی کشور به عنوان یکی از چهره‌های علمی و اجرایی در حوزه دامپزشکی تصریح کرد:

سازمان دامپزشکی همکاری مناسبی با سازمان پدافند غیر عامل داشته و سازمان پدافند غیر عامل نیز آماده هرگونه با سازمان دامپزشکی بوده و از تمامی ظرفیت های خود در همکاری با این سازمان استفاده خواهد نمود جلالی در ادامه به پیگیری موضوع بکارگیری سرباز در حوزه دامپزشکی جهت همکاری در امور بهداشتی و قرنطینه ای اشاره نمود و تأکید کرد که این موضوع را از طریق ستاد نیروهای مسلح پیگیری خواهد نمود.

وی با تاکید بر توانمندسازی نیروی انسانی در بخش دامپزشکی افزود: بایستی از ظرفیت بخش دولتی در امور حاکمیتی استفاده کرد و امور  تصدی‌گری را به بخش خصوصی واگذار کرد.

جلالی خواستار مذاکرات منطقه‌ای با کشورهای همسایه و تهیه پروتکل‌های منطقه‌ای در خصوص پیشگیری از بیماری‌های دامی شد و افزود: سازمان پدافند غیر عامل آماده هرگونه همکاری و انجام هماهنگی های لازم در این مورد می باشد. 

تعداد مشاهده خبر219 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal