لزوم برنامه ریزی برای تحقق پژوهش توسعه محور در موسسه ها و مراکز تحقیقات کشاورزی
1398/07/28

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: برنامه ریزی برای تحقق پژوهش توسعه محور لازم است در دستور کار موسسه ها و مراکز تحقیقاتی سازمان قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کاظم خاوازی در اختتامیه گردهمایی روسای موسسه ها و مراکز تحقیقاتی تابعه سازمان که در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج برگزار شد، نقش سازمان تات را در پشتیبانی علمی از تامین امنیت غذایی یادآور شد و گفت: ارائه گزارش عملکرد زیرمجموعه های تحقیقاتی سازمان در ایجاد فضای باز گفتمانی و هم افزایی در ارائه راهکارها موثر است.

وی با ابراز رضایتمندی از ارائه گزارش عملکرد برخی از مراکز و موسسه ها و رشد کیفی آن در مقایسه با سال گذشته از سایر موسسه ها و مراکز که به لحاظ کیفی و محتوایی گزارش ضعیفی ارائه دادند، خواست در شش ماه جاری نسبت به رفع نواقص تذکر داده شده براساس الگوی خواسته شده اقدام کنند و بر غنای علمی و مدیریتی این قبیل جلسات بررسی عملکرد بیفزایند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مردمداری و پاسخگویی به دستگاه های نظارتی را از جمله شاخص های ارائه گزارش عملکرد شش ماه نخست سال جاری برشمرد و بر ضرورت تلاش برای شاخص شدن مراکز و موسسه های تحقیقاتی در موضوعات ویژه منطقه ای و اقلیمی کشاورزی استانی و ملی تاکید کرد.

وی توجه به بهره وری در تعریف پروژه های تحقیقاتی را از رویکردهای مهم پژوهشی سازمان برشمرد و بر ضرورت بازنگری ساختار کمیته های علمی - فنی و عملیاتی شدن طرح کمیته های علمی- فنی مناطق 5 گانه تاکید کرد.

خاوازی با اشاره به رئوس مگاپروژه های مهمی از جمله علوفه و تامین خوراک دام، برنامه ریزی برای عملیاتی شدن این امر را خواستار شد.

ضرورت یکپارچه سازی پروژه های پژوهشی، پرهیز از اجرای طرح های موازی و مشارکت نیروهای هیات علمی موسسه ها در استان ها در پاسخ به نیازهای بخش اجرا از دیگر تاکیدات دکتر خاوازی رئیس سازمان در خطاب به رئیسان موسسه های تحقیقاتی و مراکز ملی و استانی بود.

معاون وزیر در سازمان تحقیقات، همچنین با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی برای نیروهای جدید الاستخدام خاطرنشان ساخت: نیروهای هیات علمی که به تازگی به ظرفیت تحقیقاتی سازمان اضافه می شوند باید مطابق با اهداف و رویکردهای سازمان به عنوان نیرویی چابک در خدمتگزاری به بخش کشاورزی تربیت شوند.

وی با اشاره به هزینه های حفظ ذخایر ژنتیکی که از جمله وظایف حاکمیتی این سازمان است، از مراکز و موسسه های تحقیقاتی سازمان خواست نسبت به گردآوری فهرستی از اقدام های انجام شده در این زمینه اقدام کنند.

خاوازی با اشاره به ضرورت توسعه روابط بین المللی در همکاری های علمی به هدف ورود فناوری به کشور، افزایش سهم مراکز تحقیقاتی در استان ها را در اعزام های خارج از کشور مورد تاکید قرار داد.

وی با بیان این که ضرورت دارد سازمان تحقیقات، پیشتاز ارائه و اجرای طرح های نو و کلان در تحقیقات کشاورزی باشد، طرح هایی از جمله "شهرک بذر"، "پارک ملی کشاورزی"، "احداث باغ های مادری"، "کارخانه های نوآوری"، "تقویت استارت آپ ها در حوزه کسب و کارهای کشاورزی"را مورد تاکید قرار داد.

این مقام مسوول در زمینه آموزش و ترویج، برگزاری روز مزرعه ملی را بر اساس الگوی بومی خواستار شد و عملکرد موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی را در نهضت تولید محتوا شایسته تقدیر دانست.

در برنامه اختتامیه این گردهمایی معاونان سازمان آقایان دکتر کامبیز بازرگان معاون پژوهش و فناوری سازمان، دکتر محمودی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر مویدی معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج هر یک در فرصتی جداگانه ضمن ارائه کوتاهی از خلاصه عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود ، به جمع بندی مطالب ارائه شده پرداختند.

گفتنی است؛ در اختتامیه این گردهمایی با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان، قائم مقام و معاونان سازمان با معرفی برترین های این گردهمایی از خانم دکتر مریم حسینی رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور و آقایان دکتر عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور، دکتر روشنی رئیس موسسه تحقیقات پنبه کشور، دکتر کربلایی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اردبیل، دکتر سپهوند رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، دکتر اسدیان رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی همدان، دکتر اقنوم رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، دکتر جهانبازی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال بختیاری، دکتر زارع رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس، دکتر قرالی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی قزوین، دکتر سدری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان، دکتر فرجی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان و دکتر آئین رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.

تعداد مشاهده خبر642 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal