تولید کنندگان سموم امروز با ریاست و معاونین سازمان حفظ نباتات دیدار و گفتگو کردند
به دعوت سازمان حفظ نباتات و به منظور ایجاد تعامل بیشتر و بحث و بررسی پیرامون مسائل و مشکلات تولیدکنندگان سموم ، صبح امروز نشستی با حضور دکتر درگاهی ریاست سازمان حفظ نباتات به همراه معاونین کنترل آفات و قرنطینه سازمان با تمامی اعضاء انجمن تولید کنندگان سموم در محل سالن غدیر سازمان حفظ نباتات برگزار گردید .
1397/06/13

در ابتدای این نشست مهندس گیل آبادی رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم ضمن اظهار تشکر ویژه از ریاست سازمان مبنی بر تغییر نگاه و رویکرد سازمان از زمان ریاست دکتر درگاهی اظهار داشت با این تغییر نگرش شاهد این هستیم که بسیاری ازمشکلات پیش روی بخش تولید سموم در حال پیگیری و برطرف شدن است . وی با تشریح برخی موانع و مشکلات پیش روی بخش تولید سموم از جمله مشکلات ارزی و همچنین مسائل مربوط به سامانه مونیتورینگ و گمرگ و بانک مرکزی ، خواستار همکاری بیشتر سازمان حفظ نباتات در رفع این مشکلات شد .وی با اشاره به اینکه در چرخه تولید سموم حدود 50 درصد ملزومات از قبیل کارتن و ظروف بسته بندی و ... با ارز آزاد تأمین می شود ، از عدم رقابت پذیری تولیدات داخل با محصولات مشابه که از خارج وارد می شود انتقاد کرد و خواستار قطع واردات سموم آماده مصرفی شد که با وجود داشتن مشابه تولید داخل به کشور وارد می شوند .

گیل آبادی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ممنوعیت صادرات آفت کش های تولید داخل را از دغدغه های دیگر تولید کنندگان بر شمرد و گفت با توجه به ایجاد بازارهای بین المللی که ظرف چند سال و با مشقت فراوان تولیدکنندگان برای تولیدات ایرانی بوجود آمده ، نباید اقدامی صورت بگیرد تا این فرصت از دست برود و پیشنهاد گردید راهکاری اندیشیده شود تا با پرداخت و برگرداندن سهم دولت زمینه ای فراهم شود تا فرصت صادرات از بین نرود .

در این جلسه تعدادی از تولیدکنندگان نیز بصورت مستقیم دغدغه های خود را با ریاست سازمان حفظ نباتات در میان گذاشتند که اغلب موارد پیرامون موضوعات مطرح شده توسط مهندس گیل آبادی بود. در این زمینه آقای دکتر خصوصی گفت : با توجه به سابقه 50 ساله ای که در تولید سم در کشور دارم می تو انیم این قول را به دولت بدهیم که با تولید سموم مرغوب و با کیفیت ، همانطور که سالیان گذشته امریکا را از بازار سم ایران خارج کردیم هم اکنون چین را از بازار سم کشور خارج کنیم به شرط آنکه اجازه واردات محصولات چینی بدون کیفیت که بعضاً با ¼ قیمت تولیدات داخلی بفروش می رسد داده نشود .

در ادامه این نشست دکتر محمد رضا درگاهی ریاست سازمان حفظ نباتات ضمن تشکر از حضور و همکاری انجمن تولید کنندگان و تدارک کنندگان سموم در این جلسه عنوان کرد :

ما به بخشی از جامعه در حال خدمت هستیم که بدون واسطه روزی شان را از خدا می گیرند و این افتخار بزرگی برای ماست که با همکاری یکدیگر به کشاورزان عزیز خدمت رسانی کنیم .

وی بااشاره به اینکه نکات مطرح شده دراین جلسه توسط تولیدکنندگان محترم بسیار مهم و جزو دغدغه های اصلی مدیران سازمان و بخش کشاورزی در دولت است ، به تولیدکنندگان اطمینان خاطر داد تا در صورتی که اعتماد دو سویه بصورت کامل بین دو طرف حاصل شود ، بخش دولتی و سازمان حفظ نباتات خواهد توانست با استفاده از ابزارهای قانونی که در اختیار دارد ازمنافع تولیدکنندگان محترم دفاع نماید .

وی با اشاره به اینکه علیرغم درخواست های متعدد نسبت به ارائه آمار از میزان موجودی سموم در انبار شرکتها و نیز اعلام دقیق قیمت تمام شده اقلام تولیدی هنوز اطلاعات دقیقی به سازمان نرسیده ، گفت با در اختیار داشتن این اطلاعات سازمان حفظ نباتات می تواند با توجه به نیاز کشور بررسی های لازم را در زمینه امکان صادرات و نیز نرخ گذاری مناسب را با هماهنگی دستگاه های نظارتی مربوطه انجام دهد .

دکتر درگاهی در ادامه به معاون مبارزه با آفات و مدیر کل دفتر آفت کش ها دستور داد اجازه واردات سموم آماده مصرف فقط به میزان 12 تا 13 درصد و آنهم به سمومی که مورد نیاز و جزو برندهای معروف هستند داده شود .

وی با اشاره به اینکه باید در تهیه و تولید منابع تکنیکال هم فعالیت ویژه صورت پذیرد گفت هم اکنون باتوجه به اینکه بیش از 80 درصد منابع تکنیکال از چین و هند وارد می شوند باید زمینه سازی لازم را دراین عرصه ایجاد نمائیم و با کمک دولت در جهت تولید تکنیکال قدم برداریم .

دکتر درگاهی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه با ایجاد شبکه توزیع یکپارچه در بخش سموم می توان در جهت رفع مشکلاتی از قبیل تقلب و جلوگیری از گرانفروشی و بسیاری موارد دیگر مدیریت مناسب تری کرد گفت انجمن های تولیدکنندگان و واردکنندگان می بایست در زمینه ایجاد یک شبکه توزیع منسجم اقدام نمایند که در این صورت سازمان حفظ نباتات نیز پشتیبانی لازم را در شکل گیری و نظام دهی آن انجام خواهد داد .

رئیس سازمان حفظ نباتات در این جلسه اعلام کرد از این پس تمامی هماهنگی ها و تصمیم سازی ها با مشارکت انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان انجام خواهد شد لذا لازم است تا شرکت هایی که عضو این انجمن ها نیستند نیز تحت پوشش آنها در آمده تا در زمینه تولید و تهیه و تدارک و واردات آفت کش ها به وحدت رویه برسیم .

وی در خاتمه دستور داد این جلسات بصورت فصلی برگزار تا بخش خصوصی و اجرایی بصورت رو در رو بتوانند نسبت به بررسی و حل و فصل مسائل و مشکلات اقدام نمایند .

تعداد مشاهده خبر2274 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal