دستورالعمل جدید اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی بر مبنای طرح کلان تصویب شد
1399/04/08

دستورالعمل جدید اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی بر مبنای طرح کلان (مگاپروژه) در شورای تحقیقات کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصویب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در نشست شورای تحقیقات کشاورزی سازمان که با حضور روسای پژوهشکده‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی و مدیران کل دفاتر ستادی به صورت وب کنفرانس برگزار شد، با تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد جامع‌نگر در تدوین برنامه‌های اجرایی در بخش کشاورزی گفت: هدف از تصویب دستورالعمل جدید در تصویب طرح‌های تحقیقاتی؛ هماهنگی، مشارکت و هم‌افزایی بیشتر در یافتن یک پاسخ اجرایی به یک چالش مهم و اساسی کشور در حوزه کشاورزی است.

وی با اشاره به چگونگی تصویب دستورالعمل جدید و مراحل آن، کار مشترک آسان‌‌تر و سهولت در بهره‌مندی از پتانسیل علمی همکاران متخصص را از جمله ویژگی‌های این دستورالعمل برشمرد.

این مقام مسوول با تاکید بر این که شورای تحقیقات کشاورزی باید به صورت جدی وارد تصمیمات شده و دستورالعمل اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی با جدیت دنبال شود، تصریح کرد: این شورا بر اساس قانون می‌تواند، 3 عضو از بخش خصوصی داشته باشد و لازم است در مسیر اجرای دستورالعمل به بیان موضوعات کلان بخش کشاورزی، تلاش در جهت کسب اطلاعات بیشتر و آینده‌پژوهی مسائل جاری امنیت غذایی کشور توجه شود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مسئولیت این سازمان را در شرایط امروز کشور مهم و حساس برشمرد و افزود: بکار بستن شیوه‌های علمی و بهره‌مندی از دانش برای رفع مشکلات پیش روی تامین امنیت غذایی کشور در این مقطع زمانی ضروری است.

وی روش‌های علمی برای گذر از تنگناها را جامع و قابل اجرا دانست و تصریح کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دارای ظرفیتی غیرقابل انکار برای عبور از مشکلات تامین امنیت غذایی است و لازم است برای بهره‌ور کردن این ظرفیت‌ها در جایگاه حداکثری تلاش شود.

بازرگان، سازمان تحقیقات کشاورزی را تلفیق دیسیپلین‌های تحقیقاتی برای ارائه یک جواب واحد به سوالی پیچیده و فراتخصصی نام برد و گفت: لازم است در تدوین و اجرای برنامه استراتژیک امنیت غذایی در زمینه منابع طبیعی و منابع آب‌خیز نیز برنامه‌ریزی استراتژیک تعریف شود.

وی با اشاره بر لزوم بازتعریف ماموریت‌های این سازمان با تاکید بر جایگاه موسسه‌های تحقیقاتی در ارائه راهکار به مسائل تخصصی بخش کشاورزی، سازمان تحقیقات را نهادی تلفیق‌گر دانست که مرجعیت فنی مهمی در بخش کشاورزی دارد.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات نیز در این نشست، مطالبی در خصوص برنامه‌های راهبردی، سفارش پروژه، جاگیری طرح، پروژه‌ها در طرح کلان و ویژگی‌های طرح کلان پرداخت.

دکتر ارژنگ جوادی به کلیات نظام کلی حاکم بر تحقیقات کشاورزی در سایر کشورها اشاره و تاکید کرد: رویکرد تحقیقات در بخش کشاورزی با اولویت نوآوری و توسعه تکنولوژی دارای اهمیت است.

وی با اشاره به تاریخچه‌ای از قوانین نحوه تصویب پروژه‌های تحقیقاتی در سازمان، مسیر تدوین دستورالعمل جدید را با همفکری صاحب نظران تجربه‌ای موفق نام برد و افزود: تشکیل کمیته بازنگری با مسئولیت معاونت پژوهش و فناوری سازمان، هفت ماه کار مداوم با بیش از 700 ساعت نفر نقد و بررسی کارشناسی، اخذ نظرات برخی خبرگان و طرح و تبیین و تصویب در شورای معاونان از جمله مسیر طی شده بوده است.

قائم مقام معاونت پژوهش و فناوری نیز در این نشست، ضمن ارائه گزارش مقایسه ای از مراحل تصویب پروژه های تحقیقاتی در فرآیند جاری و جدید، صرفه‌جویی در زمان، منابع و امکانات را از جمله مزیت‌های دستورالعمل جدید برشمرد.

دکتر ولدان، برنامه‌محوری، نگاه چندبعدی به موضوعات، مشارکت کلیه ذی‌نفعان در فرآیند طرح و تصویب طرح‌ها، تقویت پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین موسسه‌ای، بازتعریف و شفاف‌سازی پروژه‌های تحقیقاتی سفارشی، استفاده از ظرفیت علمی کشور، تقویت و ساماندهی خروجی‌ها به سمت حل مسئله، تقویت بعد نظارتی و هماهنگی، تعیین تکلیف منابع اعتباری همزمان با تصویب طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی و تجمیع کمیته‌های علمی و فنی ستادی را از جمله ویژگی‌های دستورالعمل جدید عنوان کرد.

وی از حضور و مشارکت فعالانه واحدهای تحقیقاتی ملی در شورای تحقیقات در جهت تصویب برنامه راهبردی تحقیقات در دستورالعمل جدید خبر داد و امکان ارائه برنامه راهبردی و طرح کلان توسط کمیته علمی و فنی و تدوین اولویت‌های تحقیقاتی را از جمله ماموریت‌های کمیته‌های مذکور برشمرد.

در ادامه هر یک از روسای موسسه‌های تحقیقاتی و اعضای حاضر در جلسه پیرامون کلیات مطرح شده در خصوص دستورالعمل جدید پروژه‌های تحقیقاتی بر مبنای طرح کلان به بحث و گفتگو پرداختند.

لازم به ذکر است‎‏؛ در پایان این جلسه دستورالعمل جدید برای اجرای طرح‌ها برنامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی به مدت دو سال به صورت آزمایشی تصویب شد.

تعداد مشاهده خبر1078 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal