لزوم تقویت فعالیت‌های ملی موسسه تحقیقات خاک و آب کشور
1399/04/04

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بر تعادل بین فعالیت‌های ملی و منطقه‌ای موسسه تحقیقات خاک و آب تاکید کرد و گفت: این موسسه در حوزه فعالیت‌های منطقه ای بسیار خوب عمل کرده است و لازم است فعالیت‌های ملی خود را نیز تقویت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کامبیز بازرگان در نشست مجازی ارائه گزارش عملکرد سال 98 موسسه تحقیقات خاک و آب کشور‎، با تقدیر از فعالیت‌های ارزنده همکاران در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، تناسب بین فعالیت بخش‌های مختلف موسسه را خواستار شد.

وی بیان داشت: نتایج یافته‌ها و خروجی پژوهش‌های موسسه در حوزه‌هایی چون بخش فیزیولوژی حوزه خاک و یا حاصلخیزی اراضی سیستان از اهمیت برخوردار است.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، موضوعاتی چون تغییر کاربری در اطراف کلان شهرها، بررسی لجن زارها، موضوع پایش خاک را از مواردی برشمرد که نیاز به جریان سازی دارد.

وی در سخنان خود بر اهمیت طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی در موضوعات خاک و آب به مواردی نظیر طرح کلان مواد عالی خاک‌های کشور (با توجه به چالش مهم منابع خاکی کشور) اشاره کرد و آن را از موضوعات مهم پژوهشی برشمرد.

موضوع فعالیت‌های بین‌المللی و ارتقا و توسعه مراکز رشد از دیگر مباحث مطروحه رئیس سازمان تحقیقات بود.

در ادامه این نشست، رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، مهمترین دستاوردهای شاخص موسسه در سال 1398 را شامل تهیه نقشه خرد اقلیم کشاورزی ایران، راه‌اندازی سامانه مدیریت اطلاعات آزمایشگاه‌های خاک و آب موسسه، تداوم روند اثربخشی اجرای برنامه ثبت و کنترل کیفی مواد کودی کشور و نقش‌آفرینی موثر در طرح کلان پایش سلامت محصولات کشاورزی برشمرد.

دکتر هادی اسدی رحمانی، فقدان پهنه اقلیمی در مقیاس خرد برای کشور و فقدان تناسب اقلیمی در مقیاس خرد برای گیاهان زراعی و باغی کشور را از جمله مواردی نام برد که باعث شد تا با همکاری مشترک موسسه و سازمان هواشناسی کشور، نقشه خرد اقلیم کشاورزی تهیه و با حضور دکتر خاوازی رئیس وقت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج رونمایی شود. ایشان همچنین با اشاره به وجود پراکندگی در داده های تجزیه خاک، گیاه، کود و آب در کشور و نبود سامانه ای برای تسهیل در بازرسی و کنترل کیفی به هنگام اندازه گیری های آزمایشگاهی، ایجاد و رونمایی از سامانه مدیریت اطلاعات آزمایشگاه های خاک و آب با حضور دکتر خاوازی (درسال 1398) را از دیگر دستاورد مهم موسسه در عنوان کرد.

وی در خصوص تداوم روند اثربخشی اجرای ثبت و کنترل کیفی مواد کودی با توجه به نیاز پیوسته بازار، به پایش کیفیت کودهای مصرفی کشور به عنوان چالش اصلی اشاره نمود و افزود: تا پایان اسفند سال گذشته تعداد 12594 مورد تقاضا برای ثبت کود وجود داشت که فقط برای 1962 مورد، نامه عدم تطابق صادر شد.

این مسوول در سخنان خود با توضیح در مورد کاهش آمار هر ساله برای صدور نامه عدم تطابق، این موضوع را نشانی از بهبود کیفیت کودهای مصرفی در بازار مصرف عنوان کرد و بیان داشت: در سال گذشته فرایند صدور و تمدید گواهی نامه ثبت کودی به صورت الکترونیکی عملیاتی شد.

رئیس موسسه با تشریح "طرح کلان پایش سلامت محصولات" بیان داشت: با توجه به دغدغه های مردم در خصوص کیفیت و سلامت محصولات غذایی، تلاش شد غلظت فلزات سنگین در گندم و برنج تولیدی استان­های مختلف تعیین گردد که نتایج حاکی از آن بود که: محصولات تولید شده در کشور از نظر فلزات سنگین نسبت به محصولات تولیدی در دنیا دارای وضعیت بهتری می باشد و در این حوزه استانداردهای موجود بازنگری و در مرحله تصویب نهایی می باشد. وی خاطرنشان ساخت: به سفارش شورای عالی سلامت 16 عنوان دستورالعمل محصول سالم گواهی شده با مشارکت موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر، موسسه تحقیقات علوم باغبانی، موسسه تحقیقات فنی و مهندسی و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، تدوین شد.

وی دستاوردهای شاخص موسسه در سالهای 1396 و 1397 را شامل: تدوین سامانه ملی تناسب اراضی برای گیاهان زراعی و باغی در راستای تدوین الگوی کشت توسط وزارت جهاد کشاورزی، تدوین نقشه کربن آلی خاکهای کشور در سال 1397، ایجاد و ثبت کلکسیون میکروبی موسسه و اجرای پایلوت های ترویجی در تغذیه گیاهان زراعی و باغی و انتقال یافته های تحقیقاتی با اجرای این پایلوت ها در 19 استان و بیش از 200 مزرعه و باغ در سه سال گذشته، برشمرد.

این مسوول با اشاره به نقش موسسه در حل مشکلات اجرایی کشور، به توضیح در راستای مشارکت فعال موسسه در سیاستگزاری های ملی پرداخت و بیان داشت: تصویب قانون حفاظت از خاک و ابلاغ آن در سال 1398و تدوین پیش نویس آیین نامه های اجرایی مربوطه از جمله مواردی بود که با مشارکت فعال موسسه به سرانجام رسید.

وی برآورد نیاز کودی گیاهان زراعی و باغی کشور به سفارش معاونت زراعت و باغبانی را از جمله مواردی دانست که هر ساله توسط موسسه تحقیقات خاک و آب صورت می گیرد و به عنوان مبنایی برای تامین و توزیع کود مورد نیاز کشور می باشد. همچنین موسسه تحقیقات خاک و آب با همکاری شرکت خدمات حمایتی در پروژه جهش تولید به منظور تهیه برنامه تامین کودهای مصرفی کشاورزی کشور از منابع مختلف داخلی و خارجی نقش موثری ارائه نمود.

اسدی رحمانی با اشاره به وجود چالش هایی نظیر تبخیر زیاد آب، کاهش منابع آبی، شور شدن اراضی و نداشتن الگوی مناسب کشت در دشت 46 هزار هکتاری سیستان؛ اقدامات انجام شده موسسه در این حوزه را شامل: خاک شناسی تفصیلی، تعیین تناسب اراضی برای گیاهان زراعی و باغی، بررسی وضعیت شوری و قلیایی خاک، بررسی وضعیت آب استان، بررسی وضعیت حاصلخیزی و توصیه های کودی، تهیه شناسنامه خاک و آب 2080 گروه هم آب و ارزیابی اقتصادی اجرای سامانه آبیاری، عنوان کرد.

رئیس موسسه در خصوص انجام پروژه مطالعات شهرک گلخانه ای در سطح کشور بیان داشت: طرح مذکور با همکاری موسسه تحقیقات فنی و مهندسی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی در 27 سایت از شهرک های گلخانه ای انجام گردید همچنین در اقدامی دیگر گزارش تحلیلی توصیه های مدیریت تغذیه پس از ارزیابی اثرات بارندگی شدید و سیلاب، تهیه گردید.

وی با توضیح درخصوص فعالیت های پژوهشی بنیادی در حمایت از توصیه های کاربردی مهم و تقویت همکاری با دانشگاه ها، بیان داشت: ارزیابی و الگوی پراکنش کرمهای خاکی استان های شمالی کشور با استفاده از مدل سازی زیستگاه به منظور تولید ورمی کمپوست از ضایعات کشاورزی، تامین بخشی پروتئین مورد نیاز طیور و آبزیان خوراکی و اصلاح خاک های آلوده به عناصر سنگین از دیگر اقداماتی است که با مشارکت دانشگاه تهران و سمنان هم اکنون در حال اجراست.

این مسوول در سخنان خود در خصوص سایر اقدامات موسسه در راستای همکاری با دانشگاه ها، مهمترین عناوین پیشرفت اهم امور مرتبط با درخواست سازمان برای پیگیری و تقویت فعالیت های پژوهشی و فناوری گزارش سال 97، را شامل: اجرای هفت فقره پروژه مشترک، دستیابی به دانش فنی مکمل زیستی باکتری فسفاتی برای پرورش ماهیان گرمابی با مشارکت دانشگاه تربیت مدرس - پژوهش بنیادی اصلی روش اندازه گیری بافت خاک در خاک های مسئله دار با مشارکت دانشگاه تهران - بهنگام سازی نیاز آبی گیاهان زراعی و باغی کشور (با همکاری چند دانشگاه و شرکت های دانش بنیان) - مشارکت مؤثر مؤسسه در تدوین آیین نامه ماده 6 قانون - حفاظت و بهره برداری از ذخائر ژنتیک کشور و پیش نویس گزارش ملی تنوع زیستی کشور (بویژه در رابطه با میکروارگانیسم های خاک)، برشمرد.

رییس موسسه، درخصوص انجام پروژه های مشترک تحقیقاتی با دانشگاه و دیگر مؤسسات تحقیقاتی در سال گذشته به انجام 108 پروژه مشترک اشاره داشت. وی همکاری با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی را شامل اقداماتی نظیر: بارگذاری 22 فقره یافته قابل ترویج در تالار ترویج، بارگذاری 19 فقره یافته قابل ترویج در سامانه سمپات، مقالات علمی پژوهشی خارجی نمایه شده در سامانه علم سنجی، (WoS): 143 مقاله؛ HI: 25؛ مقاله به ازای پژوهشگر: 2/46، چاپ 7 فقره نشریه فنی و ترویجی، نشر یک کتاب پایه علوم خاک، نشر چهار جلد کتاب کاربردی، تولید بسترهای کشت جایگزین پیت و کوکوپیت، اجرای پایلوت تغذیه دانه های روغنی و مدیریت تلفیقی باغات زیتون در 21 استان زیتون خیز کشور و همچنین نظارت و ارزشیابی مؤسسه و ارزیابی سالیانه فعالیت های پژوهشی واحدهای مرتبط، نام برد.

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب در حوزه فعالیت های بین المللی به تشریح توفیقات سال گذشته شامل: انتخاب آزمایشگاه خاک و آب مؤسسه به عنوان نماینده کشورهای خاورمیانه منطقه NENA (در شبکه بین المللی آزمایشگاه ها GLOSOLAN در مقر سازمان فائو) و مسئولیت تدوین دو استاندارد بین المللی توسط محققان مؤسسه تحقیقات خاک و آب همچنین گسترش ارتباطات بین‌المللی به منظور ارتقاء دانش اعضاء هیأت علمی، پرداخت.

تعداد مشاهده خبر1126 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal