انتقال دستاوردهای پژوهشی به عرصه تولید ضروری است
1399/04/03

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، انتقال دستاوردهای پژوهشی به عرصه تولید را از اولویت‌های سازمان برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کامبیز بازرگان در نشست مجازی ارائه گزارش عملکرد سال 98 موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، فعالیت‌های علمی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال را بسیار اثرگذار دانست و انتقال دستاوردهای پژوهشی این موسسه به عرصه تولید را از اولویت‌های کاری برشمرد.

وی ضمن قدردانی از روند فعالیت‌های موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و تلاش‌های همکاران آن مرکز، افزود: اثربخشی هر پروژه بر درآمد ذی‌نفعان اهمیت دارد و این امر گویای نتایج مثبت عملکرد موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال است.

رئیس سازمان تحقیقات،‌ آموزش و ترویج کشاورزی، با بیان این که اقدامات خوبی در خصوص شناسه‌دار کردن نهال از سوی بخش کشاورزی انجام پذیرفته، پیشرفت موسسه در این زمینه را ضروری دانست.

وی با یادآوری اهمیت استاندارد بذور محصولات جدید مانند کینوا؛ تعیین میزان پیشرفت و تعیین زمان بهره‌برداری پروژه‌های تحقیقاتی را خواستار شد.

بازرگان با تشریح این که پس از معرفی ارقام و بذور، بهره‌برداری ذی‌نفعان از یافته‌های تحقیقاتی اهمیت دارد، اظهار داشت: موسسه باید دایره نفوذ نتایج تحقیقاتی را از حوزه معرفی ارقام و بذور فراتر برده و میزان کاربرد محصولات معرفی شده را در سبد ارقام کشور تعیین کند.

در این نشست، رئیس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر با بیان عملکرد سال 1398 به تشریح دستاوردهای شاخص موسسه اعم از بخش نظارتی و بخش حاکمیتی پرداخت و عضویت جمهوری اسلامی ایران در دو برنامه جدید بذر سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) و انعقاد یادداشت تفاهم با موسسه Naktuinbouw از کشور هلند از توفیقات بین‌المللی این موسسه دانست.

دکتر محمدحسن عصاره، اهم توفیقات بدست آمده در بخش نظارت را شامل گواهی بیش از 426 هزار تن بذر محصولات مختلف زراعی؛ نظارت بر تولید 5/12 میلیون اصله نهال شناسه‌دار و 730 هزار اصله نهال گواهی شده؛ تکمیل فرآیند گواهی محدود بذر ارقام بومی و محلی (برنج، گیاهان علوفه ای، سبزی، صیفی و حبوبات) و صدور 80 هزار لیبل گواهی برای 1600 تن بذر برشمرد.

وی، اعلان و انتشار نتایج رتبه بندی 260 شرکت تولید کنند بذر گندم و جو به وزارت جهاد کشاورزی، انجام آزمون‌های کنترل کیفیت بذر و نهال (341 هزار آزمون)، آزمون ارزیابی کیفی بذر (32 هزار آزمون)، پایش بیماری‌های بذر زاد غلات (بیش از 600 نمونه و 2500 آزمون)، تدوین و بازنگری استانداردهای بذر و نهال (گیاهان دارویی 4 مورد، زراعی و سبزی، صیفی 6 مورد، محصولات باغی 3 مورد)، ساماندهی توزیع نهال در کشور، ایجاد نظام کنترل کیفی تولیدات کشت بافتی در تولید نهال، ایجاد زنجیره تولید نهال گردو (بازدهی اقتصادی بیش از 75 میلیارد تومان برای تولید کنندگان) و ایجاد سیستم کنترل و نظارت برای تولید اسپان به عنوان ماده تکثیری از فعالیت‌های حاکمیتی این موسسه برشمرد.

رئیس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر عملکرد کمیته معرفی رقم را شامل اقداماتی نظیر انجام هماهنگی لازم برای بازدید از 76 لاین و ژنوتیپ متقاضی معرفی و برگزاری 700 نفر ساعت جلسه در سال 1398، بیان داشت. وی عملکرد این کمیته برای ارزیابی ارقام داخلی را شامل: (42 رقم بخش موسسات، 4 رقم بخش خصوصی، 2 رقم توسط دانشگاه) و ارقام خارجی (63 رقم تایید شده، 26 رقم رد شده)، نام برد.

وی توسعه شبکه انجام آزمون‌های فنی ثبت و تجاری سازی رقم را از کارهای سال 1398 نام برد و به اقداماتی نظیر ایجاد شبکه آزمون های تعیین ارزش زراعی با کمک بخش خصوصی و انجام آزمون های تجاری سازی 8 گروه محصولی اشاره کرد و افزود: تعداد 182 رقم جدید برای تعدادی از استانها تحت آزمون قرار گرفته است. وی ظرفیت سازی برای انجام آزمون های ثبت در بخش های دولتی و غیر دولتی را از دیگر فعالیت ها برشمرد و به اقداماتی نظیر آموزش افراد برای انجام آزمون های فنی ثبت - طراحی و اجرای 60 پروژه تحقیقاتی در مراکز تحقیقاتی، شرکت های خصوصی و دانشگاه ها، اشاره کرد.

عصاره یکی از اقدامات موسسه را "عملیاتی شدن ماده 8 قانون برای شناسایی مناطق مناسب تولید بذر و نهال" بیان داشت که 5 پروژه برای اجرایی شدن آن تعریف شد که دو پروژه از آنها "شناسایی مناطق مناسب محصول زعفران و محصول مرکبات" در مرحله اجرا و سه پروژه دیگر در مراحل نهایی مشاوره مصوب می باشند.

وی دستاوردهای شاخص علمی – فناورانه موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال را شامل: تولید 6 نوع آنتی بادی نوترکیب برای ردیابی ویروس ها در برنامه های گواهی بذر سیب زمینی ( صرفه جویی 700 میلیون تومان در سال و بومی سازی تولید آنتی بادی در کشور) – دستیابی به فرمولاسیون پوشش دار کردن بذر گندم با لایه نازک روی و سموم ضدعفونی کننده (عقد قرارداد با بخش خصوصی) – دستیابی به فرمولاسیون حجیم کردن (پلت) بذر گیاهان مختلف –دست یابی به فرمولاسیون پوشش دهی بذر پنبه (امکان کاشت مکانیزه/ امکان کاهش مصرف بذر از 80 به 20 کیلو گرم در هکتار/تسهیل در کاشت بذر / عدم نیاز به دلینته کردن) – فناوری تولید بذر سالیکورنیا و تعیین پروتکل های آزمون های کیفیت – دستیابی و واگذاری دانش فنی تکثیر تجاری و ژنوتیپ های بومی عناب به روش کشت بافت، برشمرد.

این مسوول، فعالیت‌های پژوهشگاه در راستای تقویت زیر ساخت های پژوهشی را اعم از راه‌اندازی آزمایشگاه سلامت بذر واحد استانی اصفهان، راه‌اندازی اتاق رشد واحد استانی خراسان رضوی، راه‌اندازی سردخانه 4 درجه برای نگهداری بذر در ستاد موسسه و خرید تجهیزات آزمایشگاهی (10 دستگاه ژرمیناتور و سایر مواد مصرفی در استان ها) نام برد.

رئیس موسسه، درخصوص ایجاد نظام کنترل کیفی داخلی آزمایشگاه های تجزیه بذر سراسر کشور، به اقدامات سال 1398 نظیر تهیه نمونه بذر با پارامترهای کیفی مشخص و ارسال آنها به آزمایشگاه های هدف برای ارزیابی کیفی – تعیین میزان انحراف آزمایشگاه‌ها از نتایج استاندارد شده – درجه‌بندی آزمایشگاه‌ها در سه رده، قابل قبول، متوسط و نیازمند اصلاح – ارزیابی هرساله، بیان داشت.

وی توانمندسازی اعضای هیات علمی استخدامی جدید را به تعداد 4 نفر عنوان داشت و فعالیت های سال گذشته را شامل شرکت در کارگاه های آموزشی (270 ساعت دوره عمومی)، ( 700 ساعت دوره های آموزشی تخصصی) و حضور 80 نفر روز در استانها، 7 مورد ارائه سخنرانی علمی برشمرد.

عصاره، تعاملات بین المللی را یکی دیگر از توفیقات پژوهشگاه در سال 1398 برشمرد و آن را اعم از عضویت جمهوری اسلامی ایران در دو برنامه جدید بذر سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) در سال 2019 – انعقاد یادداشت تفاهم بین موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و موسسه Naktuinbouw از کشور هلند – برگزاری کارگاه آموزشی بین المللی "آزمون های تمایز، یکنواختی و پایداری (DUS) در غلات و سبزی و صیفی" با حضور مدرسین از کشورهای هلند و آلمان در محل موسسه – شرکت کارشناسان موسسه در دوره کارآموزی مبانی فنی ثبت رقم در موسسه Naktuinbouw هلند – شرکت کارشناس موسسه در تور مطالعاتی ثبت رقم در کشور های آلمان، اتریش، ایتالیا و هلند نام برد.

رئیس موسسه، واگذاری بخشی از خدمات نظارتی بازرسی مزارع تکثیری به بخش خصوصی را از جمله امور مدیریت و پشتیبانی در سال گذشته برشمرد که شامل اقداماتی نظیر: تربیت تخصصی فارغ التحصیلان دانشگاهی جوان، اعطای صلاحیت فنی برای بازرسی مزارع تولید بذر، پرداخت حق الزحمه ناظرین از محل تعرفه نظارت، همچنین اشتغال بیش از 220 نفر بدون اتکا به بودجه عمومی کشور، می باشد.

گفتنی است؛ سلسله جلسات ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 1398 موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، حجت الاسلام و المسلمین سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، دکتر رسول زارع قائم مقام، معاونان و مدیران کل ستادی سازمان با دکتر محمد حسن عصاره رئیس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به صورت مجازی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر1002 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal