رضایت رئیس سازمان تحقیقات از روند فعالیت مرکز تحقیقاتی و آموزش بخش کشاورزی استان زنجان
1399/04/01

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، روند فعالیت مرکز تحقیقاتی و آموزش بخش کشاورزی زنجان را بسیار خوب ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کامبیز بازرگان در نشست مجازی ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 98 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، از فعالیت همکاران این مرکز در سال گذشته، قدردانی کرد و دستاوردهای حاصل شده مانند تولید روغن زیتون، افزایش بهره وری در تولیدات دامی، پرورش گوسفند افشاری و تلاش ها در زراعت و برداشت چوب، را از توفیقات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی زنجان در سال گذشته برشمرد.

در این نشست مجازی، قائم مقام سازمان تحقیقات نیز، مدیریت و بهره برداری از آزمایشگاه های متمرکز در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی زنجان را موفقیت آمیز دانست و آن را برای کار در بخش های مختلف از سوی موسسه های تحقیقاتی که کارهای مشترک آزمایشگاهی در چند دیسیپلین دارند، موثر دانست.

دکتر رسول زارع تهیه یک بسته ترویجی برای عملکرد باغات زیتون را از نیازهای استان زنجان نام برد که می تواند برای سایر استان ها که جایگاه زیتون کاری خوبی دارند کاربردی باشد.

همچنین وی به افزایش درآمد اختصاصی و حفظ و نگهداری ذخایر ژنتیکی (نژاد گوسفند و زراعت چوب) به عنوان دیگر جنبه های شاخص مرکز تحقیقات اشاره داشت.

زارع، اقدامات انجام یافته در جهت توسعه زیرساخت های پژوهشی مرکز در سال 1398 را بسیار ارزنده دانست و افزود: با توجه به اهمیت فعالیت ها در حوزه آموزش و ترویج، مرکز تحقیقات برای اشاعه و نفوذ یک کار پژوهشی معرفی شده، می باید تعداد 10 کار آموزشی و ترویجی، ارائه دهد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی زنجان نیز در این نشست، فعالیت ها و دستاوردهای شاخص مرکز را اعم از رکورد تولید روغن زیتون فرابکر در تاریخ ایستگاه بیش از 20 تن، برگزاری روز مزرعه زیتون، اخذ مجوز رسمی و افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی، زراعت چوب (برداشت و فروش بیش از 130 تن چوب و کاشت 10 هزار اصله نهال صنوبر)، لایروبی m3 000/180 پخش سیلاب و تزریق 5 میلیون m3 از آبهای سطحی در ایستگاه قره چریان، طراحی و اجرای برنامه کلان مدیریت باغ های زیتون، دانست.

دکتر پرویز مرادی، شاخص ترین دستاورد تحقیقاتی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی زنجان در سال 1398 را "افزایش بهره وری و افزایش تولیدات دامی در بهره برداران دام روستایی" نام برد. در این اقدام که از سال 1396 آغاز شده است، تعداد 705 راس میش، 45 راس قوچ و تعداد 15 روستا، به عنوان سطح عملیات درنظر گرفته شد و با تولید و توزیع بره های نر و ماده حاوی ژن چندقلوزایی در سطح کشور، برای 60 نفر به طور مستقیم اشتغال زایی انجام شد، در نتیجه بره زایی از 1.2 به 2.7 افزایش یافته و درآمد حاصله از اجرای طرح در منطقه 2.5 میلیارد تومان به دامداران تحت پوشش، تعلق گرفت.

وی در راستای گزارش های تحلیلی که در سال گذشته از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی زنجان ارائه شد به نمونه هایی اشاره داشت از جمله سرمازدگی در استان زنجان برای ارائه به سازمان جهاد کشاورزی، راهکارهای کنترل آفت زنجره مو برای ارائه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر، مدیریت بیماری های زیتون برای ارائه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طارم، وضعیت و افزایش عملکرد ارقام جدید گندم و جو در استان (افزایش 10 تا 15 درصدی عملکرد)، چالش های توسعه گیاهان دارویی استان و تدوین سیمای کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، از گزارش ها است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان به ارائه مقاله پژوهشی تحت عنوان "تجزیه و تحلیل چالش های توسعه گیاهان دارویی استان زنجان" اشاره کرد که در اولین کنگره بین المللی و دومین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ های کوهی، ارائه شده است.

وی با تشریح میزان و درصد درآمد ناشی از دارایی های فکری یا نامشهود مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی زنجان، سهم اعتبارات حاصل شده از درآمدهای فکری نامشهود به کل درآمد مرکز را، 26 درصد، اعلام داشت و آن را شامل: قرارداد پژوهشی، قرارداد آموزشی و فروش دانش فنی و خدمات علمی، نام برد.

مرادی در سخنان خود به مقایسه تعداد محققین فعال در هر یک از طرح های تحقیقاتی سال گذشته مرکز پرداخت و این پروژه های را در رشته های تخصصی خاک و آب، گیاهپزشکی، زراعی باغی، علوم دامی، منابع طبیعی، آبخیزداری و اقتصاد، نام برد.

رئیس مرکز تحقیقات زنجان، با توضیح در راستای برنامه های مشترک اجرا شده با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، به برنامه ها اعم از: اجرای پروژه های تحقیقی و ترویجی (لوبیا، سس یونجه، زیتون+اسپرس وغیره)، انتقال یافته ها 39 مورد، روز مزرعه 23 مورد، برگزاری کارگاه های آموزشی 96 مورد، کلاس های سنجش مهارت 21 مورد، اجرای دوره های محققین معین 216 مورد، برگزاری روز مزرعه زیتون، معرفی کشاورزی حفاظتی و گیاهان جدید، اشاره نمود.

وی در راستای توانمندسازی اعضای هیات علمی جدیدالاستخدام به اقداماتی نظیر؛ شرکت در دوره های آموزشی صفی آباد، مغان و موسسه باغبانی، حضور مستمر در ایستگاه های تحقیقاتی به منظور کسب تجربیات و آموزش عملی و حضور مستمر در مراکز جهاد کشاورزی در قالب محقق معین، اشاره کرد.

مرادی، سیمای ذخایر ژنتیکی و کلکسیون مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی زنجان را شامل: 1200 نمونه های گیاهی هرباریوم – 100+12 توده امیدبخش و اکوتیپ های کشوری آویشن (تجمیع در ستاد سازمان)، نگهداری و غنی سازی کلکسیون ارقام زیتون طارم (واردات ارقام زیتون ترکیه و یونان)، هسته اولیه گوسفند افشاری چند قلوزا، برشمرد.

رئیس مرکز، صرفه جویی در هزینه ها و راه کارهای ارتقاء درآمد اختصاصی را یکی از اقدامات سال گذشته مرکز برشمرد و به اتخاذ تدابیر و راهکارهایی نظیر: تشکیل کمیته درآمد ساماندهی قراردادهای مرکز و وصول مطالبات گذشته و بروز رسانی قراردادها – شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل ایستگاه ها در راستای تحقق درآمد (کشت گیاه فیسالیس، کشت صنوبر، تشکیل گله گوسفندو غیره)، ایجاد تنوع زمینه های درآمدی مانند زراعت چوب، گیاهان دارویی، گلخانه، واحد رشد)، تبدیل اجاره به قرارداد مشارکتی در گوسفند داری قره چریان با شرکت دانش بنیان رهیافت دانش، تعامل با سازمان جهاد کشاورزی استان برای استفاده حداکثری از منابع و پتانسیل های موجود با هدف افزایش درآمد در کنار انجام رسالت تحقیقاتی و آموزشی، اشاره نمود.

وی فعالیت های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی زنجان درخصوص تقویت زیر ساخت های پژوهشی را اعم از: لایروبی کانال های آبخوان داری در ایستگاه تحقیقات قره چریان، تجهیز آزمایشگاه مرکز، تجهیز سیستم آبیاری ایستگاه تحقیقاتی قره چریان و پایگاه تحقیقات ماهنشان، کشت صنوبر و احداث گلستان گل محمدی در ایستگاه قره چریان، خرید گوسفند افشاری و تشکیل هسته اولیه گوسفندان حاوی ژن چند قلوزایی، خرید تیلر و سمپاش بوم دار پشت تراکتوری 400 لیتری برای ایستگاه طارم، احداث حوضچه تزریق آب با ظرفیت 30 هزار متر مکعب در ستاد مرکز و راه اندازی دستگاه اسپورترپ در طارم، نام برد.

تعداد مشاهده خبر891 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal