لزوم ارتقای فعالیت‌های آموزشی و ترویجی سازمان تحقیقات برای بهره‌برداران بخش کشاورزی
1399/03/26

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، فعالیت‌های آموزشی – ترویجی و ارتباط با بهره‌برداران بخش کشاورزی از سوی این سازمان را مثبت ارزیابی کرد و خواستار ارتقای این فعالیت‌ها و همکاری‌ها شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کامبیز بازرگان در جلسه مجازی ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 98 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان، با قدردانی از فعالیت همکاران در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان، وضعیت این مرکز از نظر اثربخشی فعالیت‌ها را در سطح مطلوبی ارزیابی کرد.

وی با اشاره به تولید هسته‌های بذر توسط محققان مرکز، افزایش سطح زیر کشت آن را خواستار شد.

قائم مقام سازمان تحقیقات، ‌آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این جلسه، با توضیح درخصوص ارقام جدید تولید شده از جمله 32 رقم ماشک توسط مرکز تحقیقات بیان داشت: پیگیری موضوعات مربوط به تولید، از جمله سطح زیر کشت، سطح نفوذ رقم در عرصه تولید، میزان تامین علوفه و کنجاله، کشت بهتر و درآمدزایی بیشتر از جمله موضوعاتی است که پس از معرفی ارقام باید تعیین شود.

دکتر رسول زارع افزود: همچنین در سایر موضوعات مانند معرفی ارقام توت فرنگی باید مشخص باشد که تفاوت و مزایای این ارقام با یکدیگر و کاربردی که برای بهره برداران دارد، در چه حد است.

در ادامه این نشست مجازی، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان در سخنان خود فعالیت‌ها و دستاوردهای شاخص مرکز در سال 1398 را تشریح و اقدامات انجام یافته را شامل همکاری موثر در پروژه ارتقای امنیت غذایی در سیستم‌های غلات محور دیم در استان و افزایش ضریب نفوذ انتقال دانش در حوزه زراعت دیم، تولید هسته های بذری در طبقات مختلف (جهش 400 درصدی در تولید بذر پرورش یک نسبت به سه سال گذشته و کسب رتبه اول کشور در تولید گندم دیم پرورشی 3)، دستیابی به فناوری تولید انبوه نشای هیبرید حاصل از تلاقی ارقام توت فرنگی، همکاری موثر در اجرای طرح تحقیقی – آموزشی و ترویجی احیای دریاچه ارومیه "در 20 سایت زراعی و باغی" دانست.

دکتر محمدرضا سدری با اشاره به کسب رتبه نخست وضعیت انتشار و اسناد به مقالات و "شاخص هرش" مرکز کردستان در مقایسه با سایر مراکز در پایگاه استنادی WOS با توجه به نسبت تولیدات علمی به پژوهشگران و "شاخص هرش"، اشاره داشت.

وی عملکرد حوزه آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان در سال گذشته را اعم از میزان آموزش بهره برداران به تعداد 21000 نفر روز، میزان آموزش زنان روستایی 256 نفر روز، میزان آموزش کارکنان 20237 نفر روز، میزان آموزش دانش آموز کاردانش و فنی حرفه ای را 24930 نفر روز، اعلام داشت.

این مقام مسوول، سایر فعالیت‌های شاخص مرکز را شامل کسب جایزه ملی "بنیاد البرز" توسط مهندس حسین معروفی عضو هیات علمی مرکز (گیاهشناس) از طرف دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان "5 دانشمند برتر" همچنین برگزاری نخستین رویداد نوآفرینی گیاهان دارویی غرب کشور در محل پارک علم و فناوری استان کرستان با مشارکت مرکز و اخذ تقدیرنامه از سوی معاون سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، برشمرد.

وی، با تشریح فعالیت‌های بین‌المللی در سال گذشته، به عقد تفاهم نامه همکاری تحقیقاتی و آموزشی با وزارت کشاورزی اقلیم کردستان عراق در شهر سنندج، پرداخت.

سدری شاخص‌ترین دستاوردهای پژوهشی که طی دو سال اخیر به عرصه اجرا انتقال یافته را شامل: افزایش تنوع ارقام گندم دیم در عرصه‌های تولید دیم استان (توسعه بیش از 9رقم گندم در دیمزارهای استان، سه رقم جو و سه رقم ماشک)، توسعه ارقام ماشک علوفه ای در سطح 800 هکتار اراضی دیم، معرفی و توسعه سیستم کشت نوین در توت فرنگی در سطح بیش از 40 درصد مزارع توت فرنگی، توصیه متعادل کودهای شیمیایی در مزارع غلات دیم، بیان داشت.

وی با ارائه گزارش های تحلیلی و پاسخ های کارشناسی محققان طی سال 1398، نقش این اقدامات در حل مسائل و مشکلات اجرایی کشور یا استان را بیان داشت. وی این گزارش ها را شامل: ویرایش پیش نویس "سند آمایش سرزمین" استان کردستان (سفارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان)، گزارش تحلیلی "بررسی دلایل ریزش باغات انجیر و راه کارهای حل معضل" برای سازمان جهاد کشاورزی استان، بررسی "طرح پیشران تولید گوشت قرمز در استان کرستان" برای سازمان جهاد کشاورزی استان، تدوین "برنامه حفاظت از نژادهای در معرض خطر بز مرخز" برای سازمان جهاد کشاورزی استان، تدوین "برنامه توسعه پایدار صنعت دامپروری" برای سازمان جهاد کشاورزی استان، بررسی و تدوین گزارش نیازسنجی آموزشی سایت های الگویی استان کردستان و بازبینی "سند بهره وری آب در محصولات کشاورزی" استان کردستان، نام برد.

رئیس مرکز تحقیقات کردستان، دستاوردهای علمی و انتشاراتی در سال 98 را شامل: انتشار 43 مقاله علمی - پژوهشی شامل 31 مقاله ISI و 12 مقاله علمی- ترویجی، برشمرد که نسبت به سال 97 افزایش بیشتری داشته است.

وی با تشریح میزان و درصد درآمد ناشی از دارایی های فکری یا نامشهود، میزان درآمد حاصل شده از قراردادهای پژوهشی به کل درآمد مرکز را، 2 درصد، اعلام داشت و خاطرنشان ساخت: با هدف حمایت از فناوران جوان کشاورزی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان قراردادهایی با 3 شرکت دانش بنیان و فناور، برای استقرار در مرکز تحقیقات کشاورزی، منعقد نموده است.

سدری برنامه‌های اجرا شده با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی را شامل هفته انتقال یافته‌ها (3800 نفر روز)، برگزاری روز مزرعه (1025 نفر روز)، آموزش کارشناسان پهنه (819 نفر روز)، همکاری در ایجاد سایت های الگویی (51 سایت) و حضور در برنامه های تخصصی صدا و سیما (7 برنامه) برشمرد.

رئیس مرکز، در راستای فعالیت‌های حوزه آموزش به اقدامات مرکز نظیر ارتقای رتبه در حوزه آموزش بهره برداران به جایگاه سوم کشور، عملکرد چند برابری تکلیف ابلاغی در حوزه آموزش کارکنان وظیفه نیروی مسلح، خاتمه طرح آموزش مهارتی کارکنان جدیدالاستخدام، مشارکت با آموزشگاه های آزاد و تبدیل تهدید هزینه به فرصت دآمدزایی در آموزش، راه اندازی مجدد هنرستان کشاورزی سقز- کاردانش رشته گیاهان دارویی، زعفران و پرورش زنبور عسل 76 نفر و کسب مجوز و تاییدیه آموزش و پرورش برای رشته های فنی حرفه ای در سنندج برای پاییز 1398، اشاره داشت.

وی عملکرد آموزش بهره برداران در سال گذشته را شامل مباحثی اعم از: تعداد 827 نفر از کارکنان وظیفه نیروهای مسلح، حوزه منابع طبیعی 1093 نفر، حوزه بسیج مهندسین 96 نفر، کمیته امداد 97 نفر، مددکاران ترویجی 20 نفر، بنیاد گندمکاران 34 نفر، زنان روستایی 47 نفر، آموزشگاه های آزاد 745 نفر ، تشکل ها (تعاونی تراکتورداران) تعداد 1292 نفر و تعداد 989 نفر سایر بهره برداران، جمعا 21000 نفر روز، بیان داشت.

سدری برنامه‌ریزی برای توانمندسازی و هدفمندی فعالیت‌های اعضای هیات علمی جدیدالاستخدام را شامل برگزاری نشست توجیهی برای اعضای هیات علمی جدیدالاستخدام و انتقالی، بازدید اعضای هیات علمی جدید از ایستگاه ها و ظرفیت های تحقیقاتی مرکز، حضور اعضای هیات علمی جدیدالاستخدام در کمیته های فنی و تخصصی دستگاه های اجرایی برای آشنایی هرچه بیشتر آنها با مشکلات و چالش های بخش، عضویت اعضای هیات علمی جدید الاستخدام در کمیته انتشارات مرکز و عضویت در کارگروه گیاهان دارویی و "تدوین سند گیاهان دارویی استان کردستان" بیان داشت.

وی، با تشریح اهمیت کلکسیون های گیاهی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان اظهار داشت: حفاظت از کلکسیون ها، بانک های ژن و هرباریوم ها به منظور خدمت به نسل های آینده و ساماندهی آن ها با نظرات و هماهنگی موسسه های مادری ذی ربط و مرکز مدیریت ذخایر ژنتیکی انجام می گیرد. وی این اقدامات انجام شده را شامل: ساماندهی و ارتقاء ظرفیت نگهداری نمونه در هرباریوم گیاهی، حفاظت و نگهداری از کلکسیون توت فرنگی در ایستگاه گریزه، حفاظت و نگهداری از کلکسیون گل محمدی در ستاد مرکز، حفاظت از نژاد در حال انقراض "بز مرخز" در ایستگاه سارال، حفاظت و نگهداری از کلکسیون گیاهان دارویی در ایستگاه گریزه و برنامه ایجاد کلکسیون کلون های برتر انگور دیم در ایستگاه گریزه، برشمرد.

این مسوول اقدامات صورت گرفته در تقویت زیرساخت‌های پژوهشی در سال 1398 را اعم از تحویل یک دستگاه کمباین اختصاصی برداشت نخود از معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی، تکمیل زیرساخت "تولید قارچ گانودرما" در ایستگاه تحقیقات گریزه در سنندج (مقدمات شروع همکاری مشترک در چهار پروژه تحقیقاتی با دانشگاه یوآن چین)، تکمیل زیر ساخت گلخانه نیمه تمام در ایستگاه تحقیقات گریزه در سنندج با مشارکت بخش خصوصی، احداث اتاق بذر (ایستگاه تحقیقات کشاورزی دیم قاملو)، تکمیل فنس کشی در ایستگاه تحقیقات گریزه به طول 2000 متر، بیان داشت.

گفتنی است؛ سلسله جلسات ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 1398 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان، با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، حجت الاسلام و المسلمین سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، دکتر رسول زارع قائم مقام، معاونان و مدیران کل ستادی سازمان با دکتر محمدرضا سدری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به صورت مجازی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر1099 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal