انتقال یافته‌های تحقیقاتی به عرصه با همکاری بخش خصوصی
1399/03/25

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، همکاری با بخش خصوصی را از روش‌های انتقال یافته‌های تحقیقاتی به عرصه تولید برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کامبیز بازرگان در سلسله جلسات ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 98 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان، ایجاد ارتباط بیشتر با مراکز رشد واحدهای فناور در زمینه زراعت چوب را، محور دیگر همکاری‌های مرکز دانست.

وی، اثربخشی فعالیت‌های مرکز در همه عرصه‌های پژوهشی را خواستار شد.

قائم مقام سازمان تحقیقات نیز در این نشست، با قدردانی از فعالیت همکاران بخصوص معرفی ارقام جدید گیاهی در سال گذشته، بیان داشت: معرفی ارقام جدید بادام زمینی و لوبیا پاچ باقلا، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دکتر رسول زارع، گسترش فعالیت‌ها با مشارکت مراجع تصمیم‌ساز استانی را خواستار شد و افزود: تعامل بیشتر در حوزه بهره‌برداری چوب با سایر مراکز تصمیم‌ساز، تاثیرگذار است.

وی ارائه دستاوردهای شاخص در زمینه معرفی ارقام جدید فندق و بادام زمینی را از جهت اقتصادی برای استان حائز اهمیت دانست و تهیه و ارائه یک بسته کامل برای فناوری‌های جدید از مراحل اولیه معرفی یافته تا حصول نتیجه در عرصه تولید را خواستار شد.

زارع با قدردانی از فعالیت‌های انجام شده در حوزه ذخایر ژنتیکی به موضوع نژاد اسب کاسپین اشاره داشت و ایده برگزاری جشنواره در سال 98 را خوب ارزیابی کرد.

وی بهره برداری از ذخایر ژنتیکی چه در ارقام گیاهی و چه حوزه دامی را از جهت ارتقاء درآمد مرکز، تاثیرگذار دانست.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نیز در این نشست، با تشریح آمار نیروی انسانی مرکز اعم از هیات علمی و غیر هیات علمی به توضیح فعالیت‌های پژوهشی شاخص استان در سال 1398 پرداخت و آن را شامل ارزیابی و خالص‌سازی لوبیا محلی پاچ باقلا، ارزیابی 122 لاین بادام زمینی و انتخاب لاین برتر، انتقال فناوری کشت نشایی بادام زمینی به عرصه، دانست.

دکتر معرفت مصطفوی راد با مقایسه مقادیر واریز و برگشت درآمد سال‌ 98 مرکز همچنین مقایسه میزان واریز درآمد اختصاصی مرکز به سازمان در چهار سال گذشته، به تشریح راهکاری‌های اتخاذ شده برای ارتقای درآمد اختصاصی مرکز پرداخت.

وی پروژه‌های تحقیقاتی از محل 1 درصد اعتبارات استانی را شامل 4 پروژه اعم از کاربرد پساب کارخانجات روغن زیتون برای کنترل آفت مگس میوه زیتون، ارائه استراتژی مناسب جهت توسعه اشتغال پایدار در پرورش دام با تحلیل اقتصادی واحدهای دامداری صنعتی و سنتی پرورش دام های سبک و سنگین در شرایط موجود در استان گیلان، بررسی اثر قارچهای میکوریزا و باکتری های محرک رشد بر رشد و جذب عناصر غذایی در باغات فندق دچار سرخشکیدگی و ارزیابی اثرات اقتصادی و اجتماعی طرح تجهیز و نوسازی انجام شده در اراضی شالیکاری در بخش مرکزی شهرستان رشت، نام برد.

رئیس مرکز در سخنان خود به تشریح مراحل انتخاب محقق برتر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و انتخاب غرفه پژوهشی برتر مرکز در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری و فن بازار استان گیلان پرداخت.

وی در خصوص ارتباط مرکز تحقیقات با موسسه‌های تحقیقاتی بین المللی در سال گذشته، بیان داشت: برگزاری دومین و سومین دوره بین‌المللی آموزش ارزیابی حسی روغن زیتون، نخستین جشنواره بین المللی محصولات غذایی سالم و ارگانیک (با همکاری سه جانبه دانشگاه آزاد، مرکز گیلان و مرکز بین المللی برنج)، کارگاه بین المللی شماره 1 در حاشیه جشنواره (کارگاه ثبت گنجینه طعم ها و فرهنگ خلاق خوراکی های بوم آورد)، کارگاه بین المللی شماره 2 در حاشیه جشنواره (کارگاه آموزشی کشاورزی ارگانیک)، کسب رتبه بین المللی برای آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار، برگزاری هیجدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب کاسپین( کسب عنوان قهرمانی در سه رده سنی)، از جمله ارتباط بین‌المللی است.

وی در سخنان خود به اقدامات پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نظیر شناسایی و میکروچیپ‌گذاری اسبان کاسپین، حفظ ذخایر ژنتیکی گیاهی مرکز گیلان شامل 153 ژنوتیپ شامل گلابی محلی یا خوج، گوجه، ازگیل محلی، ازگیل ژاپنی و صنوبر اشاره کرد. همچنین هرباریوم مرکز به جمع آوری گیاهان استان گیلان (5600 نمونه هرباریومی)، شناسایی آنها (1340 گونه) و تعیین تعداد گونه های اندمیک کشوری (123 گونه) و گونه اندمیک استان (18 گونه و 400 گونه دارویی) اشاره داشت.

مصطفوی راد با توضیح در راستای حفظ ذخایر ژنتیکی دامی و اهمیت آن، به تعدادی از این منابع در مرکز تحقیقات اعم از ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین 44 راس، گاو بومی 28 راس، مرغ گردن لخت 50 قطعه و بوقلمون 30 قطعه، اشاره کرد.

وی فعالیت‌های ترویجی در سال 1398 را نظیر همکاری در آموزش مروجان و کارشناسان پهنه، همکاری در روز مزرعه، همکاری در ایجاد سایت الگویی و کانون یادگیری، فعالیت ها و بازدیدهای محققین معین، دانست.

این مسوول با تشریح فعالیت‌های رسانه‌های نوشتاری بارگذاری شده در تالار ترویج به اقداماتی نظیر: مدیریت بهینه تاک‌های کیوی در زمان گل انگیزی و گل آغازی، بیماری شانکر باکتریایی کیوی در گیلان (شناسایی و مدیریت بیماری)، افلاتوکسین بادام زمینی (راهکارهای پیشگیری و کاهش آلودگی)، آشنایی با روشهای مدیریت بیماری های قارچی و باکتریایی فندق، دستورالعمل فنی مدیریت تلفیقی مگس میوه زیتون، نوشتاری درخصوص: چگونه کیفیت روغن زیتون را تشخیص دهیم، چگونه یک باغ مکانیزه زیتون ایجاد کنیم، اشاره کرد. همچنین برگزاری روز مزرعه فندق، روزمزرعه بادام زمینی و روز مزرعه زیتون از دیگر کارها بوده است.

رئیس مرکز در حوزه اطلاع رسانی تخصصی به حضور در رسانه های استانی و ملی با موضوعات تخصصی محصولات زراعی و باغی منطقه اشاره نمود همچنین سایر پروژه های تحقیقی – ترویجی در سال گذشت را شامل: بررسی نقش گونه های مرتعی مستقر بر روی سازندهای مارنی در کنترل فرسایش (مطالعه موردی: شهرستان رودبار)، بررسی روشهای نوین اجرای موثر حفاظت فیزیکی از جنگل ها و عرصه های منابع طبیعی (مطالعه موردی: شهرستان رودبار)، بررسی روشهای ساماندهی جنگل نشینان در راستای مدیریت پایدار جنگل های استان گیلان، ارزیابی لاین های امیدبخش لوبیا محلی گیلان (پاچ باقلا)، در شرایط زارعین استان گیلان (معرفی رقم)، اثرتغذیه تلفیقی شیمیایی و آلی به صورت چالکود بر عملکرد باغات فندق، انتخاب گرده دهنده مناسب برای ژنوتیپ های برتر فندق های بومی، نام برد.

وی فعالیت های مرتبط با توانمندسازی اعضای هیات علمی جدید الاستخدام را تشریح داشت و آن را اقداماتی نظیر: اعزام به دوره آموزشی مرتبط (تعداد 2 دوره)، راه اندازی بخش دوم هرباریوم برای تقویت فعالیت های پژوهشی، تهیه اتاق، تجهیزات کامپیوتری و غیره، تامین وسایل نقلیه و امکانات لازم برای اعزام همکاران به ماموریت های روزانه، مشارکت در کارگروه های تخصصی و فعالیت های تروجی، برشمرد.

مصطفوی راد در سخنان خود به برگزاری موفق همایش کسب و کارهای نوآفرین در کشاورزی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی گیلان، فعالیت های شاخص آزمایشگاه خاک و آب ( 119 نمونه تجزیه خاک)، 46 نمونه تجزیه آب و 49 نمونه تجزیه گیاه، اشاره نمود.

وی، تقویت زیرساخت های پژوهشی را از فعالیت های سال 1398 مرکز برشمرد و آن را شامل: بازسازی و احیای کامل ایستگاه های تحقیقاتی پیش حصار و لشت نشاء، شروع تولید قلمه صنوبر به تعداد 5000 اصله در ایستگاه لشت نشاء، مزرعه 5 هکتاری تولید بذر بادام زمینی در ایستگاه لشت نشاء، تهیه یک دستگاه نشاکار بادام زمینی و اجرای آزمایشی کشت، تجهیز و آکرودیته کردن آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون، راه اندازی بخش دوم هرباریوم مرکز، راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت، خرید یکدستگاه کمباین برداشت برنج، اصلاح و مرمت ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار و تعمیر و مرمت گلخانه الگویی ایستگاه گل و گیاهان زینتی لاهیجان، بیان داشت.

این مسوول به تشریح عملکرد آموزش های کارشناسان پهنه در سال گذشته پرداخت و آن را در پنج مهارت شامل: کاشت، داشت و برداشت برنج – پرورش زنبور عسل – پرورش کرم ابریشم – گروه شیلات (ماهیان سردآبی، ماهیان گرم آبی، ماهیان خاویاری و بهداشت آبزیان) - کاشت، داشت و برداشت کلزا، جمعا تعداد 1652 فراگیر، طی 26 روز به تعداد 7678 نفر روز، نام برد.

مصطفوی راد عملکرد آموزش های ضمن خدمت کارکنان را شامل 105 دوره برگزار شده جمعا تعداد 5286 فراگیر، طی 347 روز به تعداد 13757 نفر روز نام برد همچنین وی عملکرد گروه آموزش های بهره برداران را 280 دوره برای 10281 بهره بردار به تعداد 36343 نفر روز برشمرد، دوره های بهره برداران در حوزه برگزاری دوره های تخصصی سرویس، نگهداری و رانندگی تراکتور کمباین و نشاکار برنج در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و برگزاری دوره سواد آموزی ویژه کشاورزان مشترک با آموزش و پرورش، دانست.

رئیس مرکز در سخنان خود عملکرد در حوزه آموزش زنان روستایی در سال 1398 را شامل 12 دوره به تعداد 415 فراگیر طی 1245 نفر روز دانست. حوزه های اجرا شده در بخش زنان روستایی شامل زراعت، دام و طیور و زنبور عسل، شیلات و آبزیان، باغبانی، مکانیزاسیون و کارآفرینی، می باشد.

وی حوزه های اجرا شده در بخش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در سال گذشته را شامل: 27 دوره به تعداد 879 فراگیر طی 2628 نفر روز دانست . حوزه های اجرا شده در این بخش شامل رشته زراعت، دام و طیور و زنبور عسل، شیلات و آبزیان، باغبانی، مکانیزاسیون و کارآفرینی می باشد همچنین عملکرد در بخش سنجش مهارت کشاورزی ویژه بزرگسالان در دو عنوان شامل: تعمیر موتور تراکتور برای 11 نفر (88 نفر روز)، تولید نهال و جنگل کاری برای 131 نفر (1467 نفرروز) بیان داشت.

این مسوول با تشریح گزارش تحلیلی از حل مسایل و مشکلات اجرایی استان به مواردی اعم از: حل مشکل بهره برداران بخش کشاورزان از نظر آموزش کارمیدانی و فنی با کمباین و تراکتور جهت استفاده از تسهیلات بانکی، حضور محققان معین در عرصه برای حل مشکلات زراعی و باغی، آماده رونمایی رقم جدید لوبیای پاچ باقلا و لاین برتر بادام زمینی در گیلان و کشت آزمایشی نشاء بادام زمینی در گیلان، اشاره داشت.

تعداد مشاهده خبر935 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal