جهاد؛ نماد تلاش و خدمت به مردم است
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: آنچه در ذهن مردم نسبت به جهاد سازندگی وجود دارد نماد خدمت به مردم بویژه مردمان جوامع روستایی است.
1399/03/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، حجت‌الاسلام طباطبایی‌نژاد در گفتگویی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی افزود: امام خمینی (ره) روز 27 خرداد 1358 با تاسیس جهاد سازندگی روز سرنوشت سازی را در حیات روستاهای کشور رقم زد و این روز نقطه عطفی در بروز مدیریت انقلابی و کوشش و تلاش انقلابی است. 

وی با بیان اینکه هفته جهاد کشاورزی امسال مصادف است با شهادت امام جعفر صادق(ع) به بیان روایاتی از ایشان پرداخت و گفت: امام صادق( ع) به کشاورزی و درختکاری علاقه زیادی داشتند و می فرمایند: «زراعت کنید، درخت بکارید. به خدا من عملی بالاتر از زراعت و غرس نهال ندیدم.»

طباطبایی نژاد واژه جهاد را به معنی کوشش و مبارزه و فعالیت نامبرد و افزود: جهاد بذل جان و مال در راه خداست.

وی همچنین گفت: خداوند کسانی  که در زندگی تلاش و کوشش می کنند و به جامعه سود می رسانند را دوست دارد و جهاد سازندگی پس از فرمان حضرت امام با خدمت رسانی به مردم در زمینه جاده سازی، آبرسانی و برق رسانی، رفاه و آسایش مردم جامعه  آن روز را فراهم کرده است.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها در ادامه به اهمیت کشاورزی از دیدگاه اسلام پرداخت و گفت:کشاورزی در اسلام از چند جهت مورد عنایت است.

وی ادامه داد: زارع بذر را می کارد و از خداوند برکت می خواهد و پس آن  محصولی که حاصل می شود برای تغذیه انسانهاست و سر انجام  این محصولات کشاورزی به جزء انسان همه موجودات نیز از آن استفاده می کنند و زندگی می گذرانند.

این مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها در ادامه به محصول گندم در کشاورزی اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: مقام معظم رهبری نسبت به خودکفایی گندم نظر ویژه دارند و دولت ها هم در کشور همین مسیر را ادامه داده اند اما به نظر می رسد که در این زمینه باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

وی همچنین یاد آوری کرد: در کشت دانه های روغنی و خوراک دام طیور، کشور امروز نیازمند حرکت جهادی است تا مشکلی که برای زنده به گور کردن جوجه ها  بوجود آمده است دیگر شاهد آن نباشیم.

طباطبایی نژاد اضافه کرد: ایران کشوری چهار فصل و دارای اقلیم های مختلف است و به قول امیرالمومنین علی (ع) که می فرمایند:«کسی که آب و خاک داشته باشد و فقیر زندگی کند از خداوند به دور است.»

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها با بیان اینکه تمامی انبیا و امامان به کاشت درخت و کشاورزی اهمیت می دادند خاطر نشان کرد: درخت یک موجود زنده است و اولین فایده اش این است که دی اکسید کربن را جذب و تولید اکسیژن می کند.

وی گفت: در باره قطع درختان روایات زیادی در دین اسلام وجود دارد که آمده است: هرکس شاخه و برگ درختان را بشکند بسان این است که بال فرشتگان را قطع کرده است و آموزه های دینی  همواره به ما تاکید دارند که با قطع درخت عذاب نازل می شود.

وی با بیان اینکه توصیه به کاشت درخت در اسلام بسیار سفارش شده است به کاشت هرساله درخت از سوی مسئولین نظام  بویژه مقام معظم رهبری اشاره کرد که ایشان 15 اسفند ماه هر سال یه مناسبت هفته درختکاری نهالی را غرس می کنند و نسبت به حفظ جنگل ها و مراتع  تاکید دارند.

طباطبایی نژاد در ادامه  با یادآوری این مطلب که پیامبر اسلام همواره بر کاشت درخت توصیه و سفارش داشتند و تنها در یک مورد دستور قطع یک درخت را دادند که آن هم به ضرر زندگی کسی تمام شده بود، تصریح کرد: آیا با این حساسیت پیشاهنگان دین قادریم فرمان قطع درختان را در اراضی ملی صادر کنیم؟!

به گفته طباطبایی نژاد اگرچه ممکن است قانون به صراحت بگوید اگر کسی در اراضی ملی درختی کاشت باید آن درخت قلع و قمع شود اما این قانون اگر وجود دارد باید اصلاح شود زیرا در این مورد می تواند رفع تصرف وجود داشته باشد نه قطع درخت.

 

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خاتمه  اظهار امیدواری کرد با اصلاح قانون توسط مسئولین،  دیگر شاهد قطع هیچ درختی در سراسر کشور مان نباشیم.  

تعداد مشاهده خبر1322 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal