مراکز تحقیقاتی واحدهای هماهنگ کننده منطقه‌ای هستند
1399/03/22

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، مراکز تحقیقاتی را واحدهای هماهنگ کننده منطقه‌ای اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر بازرگان در جلسه مجازی ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 98 مرکز تحقیقات کشاورزی قم، با قدردانی از فعالیت‌های انجام شده در این مرکز تحقیقات گفت: مجموعه بخش کشاورزی از همکاران انتظار اثربخشی از دستاوردهای پژوهشی را دارد. مرکز تحقیقات واحد هماهنگ کننده منطقه‌ای بین دیسیپلین‌های تخصصی است کمااینکه ستاد سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نیز واحد هماهنگ کننده ملی است.

وی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد یک ساله مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی قم بیان داشت: ارزیابی فعالیت‌ها براساس میزان اعتبارات مرکز، تعداد همکاران و محققان فعال و نتایج کارهای تحقیقاتی درنظر گرفته می شود همچنین تاثیری که فعالیت بر حوزه دام و طیور و ارتقاء وضعیت ذینفعان داشته، دارای اهمیت است.

بازرگان ارتباط موثر با بهره‌برداران و ذی‌نفعان را از راهکارهای اساسی در بخش کشاورزی برشمرد و افزود: ارتباط بیشتر با ذینفعان در رفع مشکلات بخش کشاورزی اثرگذار است لازم است در این حوزه با هم‌افزایی و ترکیب تخصص‌ها برای حل مسائل بهره‌برداران فعالیت کنید، همچنین اهتمام در انجام طرح های تحقیقی – ترویجی از دیگر راه کارهای مناسب در این حوزه است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی قم نیز با ارائه خلاصه‌ای از نحوه شکل‌گیری مرکز، آمار پرسنل و وضعیت نیروی انسانی به لحاظ تخصص ها، گزارشی از عملکرد سال 1398 مرکز را بیان داشت.

دکتر محمدرضا نائینی، فعالیت‌ها و دستاوردهای شاخص مرکز را شامل افزایش 100 درصدی تعداد شرکت های فناور مستقر در مرکز رشد کشاورزی، افزایش 6 برابری دانش آموزان کار دانش کشاورزی (از 25 به 150 نفر)، تولید 2 مورد اپلیکیشن کاربردی در زمینه گیاهان دارویی و علوم دامی از نتایج طرح های تحقیقاتی، انجام تعهدات پیش بینی شده در آموزش ضمن خدمت، آموزش سربازان وظیفه و آموزش زنان روستایی، مشارکت با بخش خصوصی در اداره تمام ایستگاه ها، مزارع و آزمایشگاه های تحقیقاتی و توسعه همکاری با بخش خصوصی از طریق عقد تفاهم نامه همکاری علمی- آموزشی با 9 شرکت و موسسه و جذب 1500 میلیون ریال اعتبار استانی جهت تکمیل و تجهیز زیرساخت های پژوهشی و آموزشی مرکز نام برد.

وی در سخنان خود شاخص‌ترین دستاوردهای تحقیقاتی مرکز در دو سال اخیر را بیان داشت: تولید دو عنوان اپلیکیشن کاربردی برای اولین بار در کشور از نتایج توسعه تحقیقات کاربردی در زمینه کشاورزی هوشمند و گیاهان دارویی توسط پژوهشگران مرکز، راه‌اندازی و توسعه فعالیت های مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی با جذب 19 واحد فناور، تولید بروندادهای علمی آموزشی شامل 11 عنوان کتاب تخصصی، 43 عنوان مقالات علمی و نیز بارگزاری 16 عنوان نشریه و هندبوک ترویجی در سامانه نشریات سازمان، توسعه همکاری های پژوهشی و عقد 7 تفاهم نامه همکاری و ایجاد واحد تحقیق و توسعه مشترک با شرکت، موسسات و دانشگاه قم، جذب 4200 میلیون ریال اعتبار پژوهشی از طریق عقد قرارداد پژوهشی با اداره کل منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شهرداری قم، از فعالیت های دو سال اخیر می باشد.

رئیس مرکز با ارائه گزارش های تحلیلی و پاسخ کارشناسی جهت حل مسایل استانی و ملی بیان داشت: نمایندگان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی قم در 73 جلسه کارشناسی به عنوان دبیر و یا عضویت در کمیته های تخصصی سال گذشته استان، شرکت داشته‌اند.

نائینی در خصوص میزان و درصد درآمد ناشی از دارایی های فکری و نامشهود، سهم دارایی های فکری از کل درآمد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی قم را 07/27 درصد کل درآمدها برشمرد.

وی به برنامه مشترک اجرا شده با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی پرداخت و آن را شامل: دوره آموزشی زنان روستایی 488 نفرساعت، آموزش سربازان وظیفه 10050 نفرساعت، آموزش ضمن خدمت همکاران 4939 نفر روز، آموزش بهره برداران 26718 نفرساعت، پاسخگویی محققان معین به نیازهای علمی کارشناسان پهنه 65 مورد، برگزاری روز مزرعه یک مورد، شرکت در برنامه های رادیو تلویزیونی 22 ساعت، برگزاری هفته انتقال یافته ها 2 مورد و همکاری در ایجاد سایت الگویی و کانون یادگیری 5 مورد، دانست.

رئیس مرکز اختصاص سهمیه مورد نیاز برای جذب اعضای هیات علمی جدیدالاستخدام را از برنامه های مرکز عنوان داشت که اختصاص این سهمیه در بخش های سه گانه علوم زراعی – باغی، علوم دامی و جنگل و مرتع، برای پیشبرد فعالیت های پژوهشی مرکز ضروری می باشد. وی فعالیت های دیگر مرکز را شامل: تدوین سیمای ذخایر ژنتیکی و کلکسیون های موجود در استان (کلکسیون گیاهان دارویی، کلکسیون عناب، کلکسیون باغ بذر تاغ)، هرباریوم، همکاری در طرح ملی حفظ شتر دوکوهانه و عقد تفاهم نامه با امور عشایری استان برای حفظ ذخایر نژاد گوسفند کلکوهی، برشمرد.

نائینی اقدامات صورت گرفته در جهت تقویت زیرساخت های پژوهشی مرکز را شامل: بکارگیری 3 مشمول نخبه در سال 98 در بخش خاک و آب، بخش جنگل و مرتع و علوم دامی – تجهیز گلخانه تحقیقاتی - تجهیز ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی - جذب 1500 میلیون ریال اعتبارات استانی جهت تکمیل و تجهیز ایستگاه ها، پیگیری مستند سازی ایستگاه ها و اخذ 3 مورد سند تک برگ برای مستحدثات و بناهای موجود در پایگاه تحقیقاتی مرحوم بدیعی و تکمیل پروژه تکثیر ماهی تیلاپیا در ایستگاه پردیسان، نام برد.

گفتنی است؛ سلسله جلسات ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 1398 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قم با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، حجت الاسلام و المسلمین سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، دکتر رسول زارع قائم مقام، معاونان و مدیران کل ستادی سازمان با دکتر محمد رضا نائینی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی قم در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به صورت مجازی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر695 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal