انتقال دستاوردهای علمی مراکز تحقیقاتی به عرصه اولویت کاری سازمان تحقیقات
1399/03/22

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی گفت: انتقال دستاوردهای علمی مراکز تحقیقاتی بخش کشاورزی به عرصه تولید از اولویت‌های کاری سازمان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر بازرگان در جلسه مجازی ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 98 مرکز تحقیقات کشاورزی مازندران، با قدردانی از فعالیت‌های همکاران و ارتقا و پیشرفت کارها در سال گذشته، به اهمیت اثربخشی پروژه‌های تحقیقاتی، در کنار اجرایی شدن مصوبه‌ها اشاره و بیان کرد: با توجه به اهمیت کارهایی که از نظر علمی انجام می‌گیرد، انتقال این دستاوردها به عرصه تولید، از اولویت کاری شما است بنابراین تاثیر و اثربخشی هر پروژه بر درآمد ذی‌نفعان حائز اهمیت است و نتایج مثبت کار شما را نشان می‌دهد.

وی پروژه‌هایی کشت دوم برنج، در دست تهیه مرکز تحقیقات مازندران را ظرفیتی بالقوه دانست و گفت: این امر می‌تواند از طریق کشت کلزا، تریتیکاله، ارزن و سایر گیاهان، توسعه یابد و به صورت یک بسته پیشنهادی به عرصه تولید ارائه شود.

رئیس سازمان تحقیقات، پرداختن به زیرساخت‌های مرکز شامل محیط‌های پژوهشی، تجهیز آزمایشگاه‌ها، بهینه‌سازی فضای کاری کارکنان به ویژه همکاران پژوهشی را دارای اولویت برشمرد و بیان داشت: توجه به ارتقای زیرساخت‌های پژوهشی می‌تواند، خروجی بهتری برای بخش کشاورزی ایجاد کند.

بازرگان، نفوذ یافته‌های تحقیقاتی بین بهره‌برداران را مهم ارزیابی کرد و بیان داشت: انتشار نتایج تحقیقاتی به تنهایی اثرگذار نیست، بخش تحقیقات اقتصادی – اجتماعی کمک می‌کند محققین ضریب فرمول اقتصادی را بررسی کنند، تا بدانیم آیا کشاورزان از روش‌های توصیه شده استفاده می کنند و یا اینکه توصیه ها تا چه اندازه در زندگی آنان موثر بوده است، تحلیل این اطلاعات برای مرکز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و میزان موفقیت کارها را تعیین می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی مازندران نیز، فعالیت‌ها و دستاوردهای شاخص مرکز را بیانگر ایده های جدید در سال 1398 دانست و آن را شامل توسعه کلزای علوفه ای به عنوان کشت دوم (بعد از برنج در استان مازندران)، تصویب و ارائه طرحی با عنوان مدیریت فنی سورتینگ‌های مرکبات جهت کاهش ضایعات میوه، توسعه کشت تریتیکاله در سطح 5 هکتار و تبدیل به مزرعه تولید بذر مادری برای استان، کاشت گیاه کاملینا (در سطح 5000 متر مربع با تراکم 4 کیلوگرم درهکتار)، نام برد.

دکتر محمودرضا رمضانپور دستاوردهای شاخص مرکز تحقیقات در زمینه مرتع را شامل تهیه نقشه پوشش تیپ‌های گیاهی مراتع استان، معرفی گونه‌های علوفه ای به منظور استفاده در برنامه احیای مرتع، معرفی مناسبترین کلن های سازگار و سریع الرشد صنوبر به صنوبرکاران و واحدهای اجرایی در راستای توسعه زراعت چوب در استان مازندران، تعداد بهینه جست در بهره برداری کوتاه مدت صنوبر جهت تولید چوب کاغذسازی (در استان مازندران) برشمرد.

وی فعالیت‌های شاخص در حوزه زراعت چوب را اعم از اثرات نانوزئولیت در بهبود رشد نهال صنوبر (P.euramericana triplo) تحت تنش خشکی، چاپ شماره اول نشریه حفاظت و بهره برداری جنگل های هیرکانی، طراحی الگوریتم های جدید و برنامه‌نویسی در نرم افزار MATLAB با هدف: (تولید نقشه پوشش زمین - تولید نقشه گندم زارها و برآورد سطح زیرکشت آن ها قبل از برداشت گندم) دانست.

رمضانپور یکی از اقدامات موثر مرکز تحقیقات را چاپ کتب مورد نیاز بهره برداران در سال گذشته نامبرد و آن را نظیر کتاب مبانی زراعت چوب صنوبر، مدیریت کوددهی درختان بارده مرکبات، راهنمای مصور آفات مهم مرکبات و مدیریت کنترل تلفیقی آنها، کاربرد فلوسایتومتری در هماتولوژی تشخیصی، ترجمه و تدوین 2 مورد راهنمای آموزشی، برشمرد.

وی توسعه کشت کنجد ناشکوفا، توسعه تولید هسته های اولیه بذور کلزا و کنجد بعد از 15 سال، اجرای کرت کنترلی برنج برای اولین بار در سطح کشور را از دیگر کارهای مرکز بیان داشت.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی مازندران، شاخص‌ترین دستاورد تحقیقاتی مرکز در طول دو سال اخیر که به عرصه اجرا انتقال یافته را شامل دستاورد شاخص در زمینه کنترل آفت شب پره شمشاد، تهیه دستورالعمل اجرایی مدیریت کنترل تلفیقی مگس میوه مدیترانه‌ای در باغات میوه استان مازندران (برگزاری کارگاه های آموزشی با عنوان شیوع و مدیریت آفت مگس میوه مدیترانه‌ای)، همچنین طرح‌های شامل عملکرد شاخص طرح آبخوانداری در سال 98 (که توانسته است حجم زیادی از سیلاب فروردین 98 را کنترل کند)، طرح الگویی آبخوانداری در منطقه پشتکوه ساری که سبب توسعه باغات منطقه از کمتر از 10 هکتار به بیش از 600 هکتار شده است) معرفی حشره‌کش‌های کلزا، بررسی و مقایسه تغذیه ای سویا و کلزا و گرده گل بر روی رشد و جمعیت زنبور عسل دانست.

وی توضیحاتی پیرامون گزارش‌های تحلیلی و پاسخ کارشناسی در حل مسائل و مشکلات اجرایی استان در سال 1398 ارائه داد و به حضور محققین در کمیته ها و نشست های مشترک با مجریان بخش کشاورزی در استان پرداخت.

رمضانپور با تشریح فعالیت‌های مرکز در راستای بررسی بیماری‌های رایج منطقه در زمینه دام و طیور به دو طرح در دست اقدام شامل بررسی تلفات گوسفندان منطقه زیرآب و بررسی علت تلفات پرندگان مهاجر منطقه تالاب میانکاله اشاره داشت.

وی میزان و درآمد ناشی از دارایی‌های فکری یا نامشهود از کل درآمد اختصاصی مرکز را معادل 16 درصد (ناشی از دستاوردهای فناورانه، پژوهشی، مالکیت فکری) برشمرد.

رئیس مرکز پیشرفت اهم امور درخواستی مرتبط با فعالیت‌های پژوهش و فناوری درخصوص مصوبات ارائه گزارش عملکرد سال 1397 و متعاقب گزارش ارائه شده در گردهمایی مهرماه 1398 را بیان داشت.

وی به اقداماتی در جهت اجرایی شدن مصوبه‌های شورای پژوهشی مرکز، مصوبه شرکت های دانش بنیان، مصوبه فصلنامه بازتاب تات، مصوبه ارتباط با شرکت های کشت و صنعت، مصوبه ذخائر ژنتیکی، مصوبه مشارکت با مجامع علمی، مصوبه واردات فناوری، مصوبه تولید بذر و نهال، نشاء و قلمه، مصوبه طرح مشترک با سایر موسسه ها و سازمان ها، مصوبه شاخص های آماری پژوهشی، مصوبه زراعت علوفه همچنین اقدامات لازم برای هریک از این مصوبه ها و میزان پیشرفت فیزیکی آنها پرداخت.

این مسوول برنامه‌های مشترک اجرا شده با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی را برشمرد و به تعدادی از این برنامه ها نظیر چاپ نشریات ترویجی، تدریس در دوره آموزشی کنترل کیفی محصولات کشاورزی، پروژه آموزش اعضای بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور در طرح ارتقاء ضریب خوداتکایی گندم سال 98، آموزش کارشناسان پهنه، آموزش بهره برداران در 419 دوره برای 8984 نفر، آموزش کارکنان جمعا 26682 نفر ساعت، آموزش مجازی کشت پاییزه، آموزش کاردانش (کشاورزی)، برگزاری جلسه کمیته محققین معین استان با حضور پژوهشگر مروجان ارشد استانی و سومین گردهمایی محققین معین مرکز برای بررسی و رفع موانع و مشکلات و افزایش کارایی عملکرد محققین معین، برگزاری روز مزرعه ملی ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک ایران، اشاره داشت.

رمضانپور، برنامه‌ریزی برای توانمندسازی و هدفمندی فعالیتهای اعضاء هیات علمی جدیدالاستخدام را از اقدامات سال 98 نام برد و آن را شامل شرکت در دوره آموزشی، تحقیقاتی و اجرایی مرکزتحقیقات و آموزش کشاورزی دزفول (صفی آباد)، بازدید از کشت و صنعت و دامپروری و واحدهای تولیدی، بازدید از مرکز پرورش قارچ خوراکی مستقر در شهرستان (بخش خصوصی)، شرکت در کارگاه های آموزشی (نیازسنجی اولویت های تحقیقاتی – نیازسنجی فناوری ، مولفه های تجاری سازی)، بازدید از کشت و صنعت کارون برشمرد.

وی در سخنان خود به تشریح سایر اقدامات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی مازندران از جمله تدوین سیمای ذخایر ژنتیکی و کلکسیون های موجود در استان (به همراه پیشنهاد تجمیع، تلفیق و ساماندهی) - اقدامات درخصوص صرفه جویی در هزینه ها و راهکارهای اتخاذ شده برای ارتقاء درآمد اختصاصی مرکز و اقدامات صورت گرفته در تقویت زیرساخت های پژوهشی مرکز، پرداخت.

گفتنی است‎؛ سلسله جلسات ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 1398 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، حجت‌الاسلام و المسلمین سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، دکتر رسول زارع قائم مقام، معاونان و مدیران کل ستادی سازمان با دکتر محمودرضا رمضانپور رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به صورت مجازی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر605 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal