نظارت بر دستاوردهای تحقیقاتی تا حصول نتیجه در عرصه کشاورزی ضروری است
1399/03/19

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بر ضرورت نظارت بر دستاوردهای تحقیقاتی بخش کشاورزی از مرحله معرفی تا حصول نتیجه در عرصه کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر کامبیز بازرگان در جلسه ارائه گزارش عملکرد سال 98 استان سمنان که به صورت مجازی در محل سازمان برگزار شد، گفت: لازم است دستاوردها به شکل یک بسته کامل از مرحله معرفی تا حصول نتیجه در عرصه کشاورزی ارائه شود و درآمدزایی بهره‌برداران به عنوان یک هدف مدنظر قرار گیرد و استعدادها توسعه یابد.

وی با تشریح این که اقدامات شاخص مرکز تحقیقات در زمان ارائه دستاوردها به بخش اجرا پایان نمی‌یابد، موضوع پایش مسائل کشاورزی را مطرح کرد و افزود: این که توصیه‌های مرکز تحقیقات در مرحله اجرا چگونه است و آیا در عرصه‌های تولید عملیاتی شده یا نقایصی وجود دارد، نیاز به پیگیری دارد، پایش زنجیره تولید و اشتغال و احیانا مشکلاتی که در کار دیده می‌شود، در کنار تحلیل مسایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی از وظایف مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

معاون وزیر در سازمان تحقیقات، با قدردانی از فعالیت‌های انجام شده در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان گفت: هدفمندی فعالیت‌های تحقیقاتی این مرکز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در بخش جنگل و مرتع، گیاهان دارویی (مانند زیره سبز، آویشن، گل محمدی)، استان سمنان ظرفیت‌های اشتغالزایی خوبی دارد که باید توسعه یابد.

وی با اشاره به کشت گیاهان علوفه‌ای و رفع نیاز در سطح ملی بیان داشت: مرکز تحقیقات اقدامات خود را با کمک همکاران در سایر موسسه‌های تحقیقاتی مانند موسسه خاک و آب، در جهت توسعه کشت گیاهان علوفه‌ای ادامه دهد.

بازرگان با اشاره به پژوهش‌هایی که بر روی کشت گیاه خارشتر انجام شده، خاطرنشان ساخت: مرکز تحقیقات می‌تواند با تعیین نقشه و مساحت کشت این گیاه، استقرار گیاه، داشتن بذر، و میزان تولید، به ارائه توصیه‌ها برای کشت در سطح ملی اقدام کند و شرایط قطع وابستگی علوفه به خارج کشور را فراهم کند.

در این نشست، رئیس مرکز تحقیقات و کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان با تشریح فعالیت‌های شاخص سال 1398 مرکز به چالش‌های استان طی چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: کمبود علوفه در بخش دامپروری و عشایری، تغییر اقلیم و آثار مخرب آن به عنوان مهمترین مساله زیست محیطی دنیا در اثر افزایش میزان کربن جو، کمبود مواد اولیه برای تولید بیواتانول (تهیه ماده ضدعفونی کننده) به فعالیت مرکز، تامین چوب در اراضی خشک و شور و تخریب جنگل‌های ارس استان و ... از جمله این چالش‌هاست که با معرفی گیاهان مقاوم به شوری، ذخیره مکمل ماده مغذی علوفه ای، اجرای ترسیب کربن، استفاده از گونه مناسب برای استحصال بیواتانول در اراضی شور و کم بازده و معرفی گونه‌های مناسب برای زراعت چوب در استان را از برنامه‌های این مرکز عنوان کرد.

دکتر منصور قدرتی یکی دیگر از چالش‌های استان را سطح درآمد بهره‌برداران بخش نظیر کشاورزان و مرتعداران نام برد و به تولید و معرفی گیاهان منتخب و سازگار دارویی (10 گونه دارویی امیدبخش) برای کشت در اراضی زراعی در شرایط کم آبیاری و دیمزارهای رها شده استان اشاره کرد.

وی شناسایی و معرفی توده‌های با حداکثر عملکرد کمی و کیفی و خواص تغذیه ای برتر زیره سبز و تهیه شناسنامه مورفولوژیک و بیوشیمیایی آنها، تولید بذر چهار گونه برتر آویشن در استان سمنان و تولید نشا و توسعه کشت گیاهان دارویی، بهینه سازی و تدوین فرآیند تولید (استاندارد سازی) آروشه و چیکو (فروارده دامی) در استان سمنان و تولید سنتی به نیمه صنعتی و صنعتی، را از اقدامات سال گذشته برشمرد.

این مسوول با تشریح مشکلات ناشی از انقراض گونه‌های گیاهی بومی و اندمیک استان به فعالیت‌های مرکز شامل جمع‌آوری بذر و نمونه هرباریومی گیاهان اندمیک و در حال انقراض جهت حفاظت در بانک ژن بذر و اجرای برنامه‌های احیا (140 نمونه)، بررسی ترکیبات متشکله تعدادی از گونه‌های اندمیک جنس فرولا کشور برای معرفی گونه‌های دارویی ارزشمند در استان (19 گونه)، کشت و احیا و بررسی سازگاری و تولید بذر از گونه های در حال انقراض نپتا (12 گونه نپتا لاکتون دار)، و افدرا (11 گونه) اشاره کرد.

قدرتی با توضیح در خصوص شرایط تغییر اقلیم برای مثال خشکسالی، سیلاب، کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی به فعالیت‌هایی نظیر مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و ایجاد ایستگاه‌های تحقیقاتی – ترویجی پخش سیلاب در آبخوان پرداخت و ارزش ریالی و درآمد محاسباتی ناشی از تغذیه سفره آب زیرزمینی را 332 میلیارد ریال برآورد کرد.

وی شاخص‌ترین دستاوردهای مرکز تحقیقات کشاورزی سمنان طی دو سال اخیر را شامل‏؛ معرفی مدل مناسب برآورد فرسایش و رسوبدهی در حوزه‌های آبخیز استان سمنان به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، معرفی گیاه خارشتر و مزایا و محدودیت های آن، روش برداشت مکانیزه، انبارداری، ارزش غذایی و نحوه تغذیه به دام، معرفی ژنوتیپ های برتر گل محمدی برای دو منطقه اقلیمی استان سمنان، مطالعه رستنی های پارک ملی توران، برآورد سطح زیرکشت باغات پسته شهرستان دامغان با بهره گیری از تکنیک های سنجش از دور، بررسی و معرفی میکروارگانیسم های مناسب در کشت نشا گیاهان دارویی – باکتری های افزاینده رشد گیاه و قارچ های میکو ریز آربسکولار و معرفی مالچ و مواد جاذب رطوبت برای افزایش کارایی مصرف آب، افزایش استقرار و عملکرد گیاه چند منظوره قره داغ در مناطق بیابانی، برشمرد.

رئیس مرکز تحقیقات و کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان با تشریح مشارکت فعال محققان معین در نظام نوین ترویج به توضیح در خصوص برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط این همکاران، اجرای طرح‌های تحقیقاتی، اقدام در جهت ترویج و توسعه کشت گیاهان خوراکی و دارویی پرداخت.

وی برنامه‌های مشترک اجرا شده با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی را شامل: همکاری در برگزاری روز مزرعه با عنوان "استفاده از علوفه شورزیست و کم آب بر در تغذیه دام با مدیریت هماهنگی ترویج استان" در سطح ملی، روز مزرعه با عنوان "معرفی منتخبی از گیاهان دارویی سازگار و اقتصادی مناطق ییلاقی استان" و روز مزرعه با عنوان "زراعت کینوا" در سطح استان، برشمرد.

قدرتی برگزاری کارگاه‌های آموزشی – ترویجی را یکی دیگر از فعالیت‌های مرکز دانست که شامل 5 دوره آموزش گیاهان دارویی، آموزش برداشت علوفه خارشتر، برنامه ریزی برای کارگاه آموزشی تولید آروشه همچنین سایر فعالیت ها نظیر ارتباط محققین معین و فعال سازی کانون های یادگیری و تدوین دستورالعمل های فنی و نشریات ترویجی، از دیگر موارد همکاری با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی بوده است.

رئیس مرکز تحقیقات توانمندسازی اعضای هیات علمی جدیدالاستخدام را از اقدامات مهم مرکز در سال گذشته برشمرد که شامل اعزام اعضای جدید به گردهمایی‌ها و دوره های آموزشی برگزار شده توسط سازمان و موسسه ها، شرکت اعضاء جدید در دوره های آموزشی استانی، مشارکت اعضاء جدید در پروژه های تحقیقاتی به عنوان همکاری و تدوین مقالات علمی و برنامه ریزی هدفمند با تاکید بر آشنایی اعضاء جدید با ایستگاه های تحقیقاتی و مشارکت دادن آنها در امور ایستگاه های تحقیقاتی، می باشد.

وی در تشریح فعالیت‌های مرکز به تقویت زیرساخت‌های پژوهشی مرکز پرداخت و آن را شامل اقداماتی نظیر تجهیز و راه‌اندازی گلخانه تولید نشاء گیاهان دارویی، راه اندازی و احیاء و مرمت پایلوت عرق و اسانس گیری، توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار در کلکسیون ها و مزارع پژوهشی، ایجاد پایلوت گیاهان دارویی به منظور انجام تحقیقات مرتبط (در محل مرکز جهاد کشاورزی شهمیرزاد)، ایجاد فیبر نوری اختصاصی و اینترنت Mb/s30، احداث باکس های پژوهشی و مطالعاتی گوسفند و بز در ایستگاه اصلاح نژاد قوچ سنگسری (شهرستان دامغان)، ایجاد آزمایشگاه عسل با اخذ مجوز از موسسه ذیربط و حمایت از واحدهای فناور و تقویت مرکز رشد – افزایش 2 واحد در سال 98، عنوان داشت.

گفتنی است‎؛ سلسله جلسات ارائه گزارش عملکرد سالانه سال 1398 مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان در سال جاری با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، حجت الاسلام و المسلمین سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، دکتر رسول زارع قائم مقام، معاونان و مدیران کل ستادی سازمان با دکتر منصور قدرتی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سمنان در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به صورت مجازی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر963 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal