طرح‌های مرتعداری باید تلفیقی و چند منظوره تهیه شوند
1399/02/24

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که طرح‌های مرتعداری صرفاً برای تعلیف دام نیست، گفت: این طرح‌ها باید تلفیقی و چند منظوره تهیه شوند تا علاوه بر کاهش فشار دام بر مرتع، به اقتصاد ‏خانوارهای روستایی کمک کنند. ‏

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، دکتر مسعود منصور در نشست با اعضای اتحادیه تعاونی‌های منابع طبیعی و انجمن صنفی مرتعداران کشور گفت: طرح‌های مرتعداری که از زمان قبل تهیه شده نیازمند بازنگری و اصلاح است و برای عرصه‌های مرتعی فاقد طرح باید طرح مرتعداری تهیه شود.

به گفته وی در تهیه طرح‌های مرتعداری از ظرفیت و توانمندی‌های مهندسین مرتع که در نظام مهندسی کشاورزی و منابع‌ طبیعی حضور دارند استفاده می‌شود.

منصور با بیان این که طرح‌های مرتعداری باید تلفیقی و چند منظوره تهیه شوند، از پیش بینی لازم برای جانمایی و کاشت حداقل 50 هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در طرح‌های تهیه شده مرتعداری سخن به میان آورد.

وی وجود بند ب ماده 29 قانون احکام دائمی توسعه کشور را در منابع‌ طبیعی یک ظرفیت دانست و یادآور شد: کلیه فعالیت‌ها و اقدامات انجمن مرتعداری و تعاونی‌های منابع‌ طبیعی می‌تواند در قالب این ماده قانونی پیگیری و دنبال شود.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اتحادیه تعاونی‌های منابع ‌طبیعی و انجمن صنفی مرتعداران را بازوان قوی منابع‌ طبیعی و متولیان طرح‌های مرتعداری برشمرد و خاطرنشان کرد: این طرح‌ها پس از تصویب می‌توانند از سوی اتحادیه و انجمن در کمیته فنی ادارات کل منابع‌طبیعی استان‌ها دفاع شود.

وی در ادامه برپایی نشست هر دو ماه یک بار با آنان را خواستار شد و از مدیران منابع‌ طبیعی خواست همانند ستاد در استان‌ها با این تشکل‌ها نشست داشته باشند.

منصور در ادامه وسعت منابع ‌طبیعی کشور را گسترده و وسیع خواند و از اتحادیه‌های منابع‌ طبیعی و انجمن مرتعداری خواست با مشارکت و حضور به موقع در عرصه، منابع‌طبیعی را در فصل حریق و مدیریت و کنترل چرا یاری کنند.

وی در ادامه گفت: منابع ‌طبیعی برای تامین تجهیزات اطفای حریق، آموزش و فرهنگ‌سازی و همچنین تامین منابع مالی اقدام و اتحادیه می‌تواند محدوده‌های حفاظتی را تعیین و به منابع طبیعی اعلام و حفاظت کند.

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به وصول عوارض سالانه در مراتع اشاره کرد و افزود: آنچه متاسفانه به عنوان حقوق دولت از مرتعداران دریافت می‌شود حدود 30 درصد است و انجمن مرتعداران باید در زمینه وصول بهره مالکانه دولت منابع‌ طبیعی را یاری کند.

منصور در جمع‌بندی این نشست، به بهره‌برداری از محصولات فرعی و بویژه گیاهان دارویی پرداخت و بیان داشت: متاسفانه در بخش فرآوری و بسته بندی محصولات فرعی ضعیف عمل کرده و ضابطه مندی فنی کاملی در این بخش وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اتحادیه منابع ‌طبیعی و انجمن مرتعداری باید با ورود و رعایت ضابطه‌مندی فنی در این عرصه ورود کنند و با نقش آفرینی خود زنجیره تولید، بسته‌بندی و فرآوری محصولات فرعی را ساماندهی کنند.

بر اساس این گزارش، روسای اتحادیه سراسری منابع ‌طبیعی و انجمن صنفی مرتعداران ضمن بیان مشکلات خود از این نشست و دیدگاه سرپرست سازمان جنگل‌ها ابراز خشنودی کرده و و در ادامه ابراز امیدواری کردند با مرتفع شدن مشکلات شاهد شکوفایی منابع‌ طبیعی بویژه مرتع این دایه بی مزد و منت انسان و حافظ قداست خاک کشور باشند.

تعداد مشاهده خبر1410 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal