بررسی زمینه های همکاری مشترک سازمان جنگل ها و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی
1399/02/08

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از آمادگی این سازمان برای بهره گیری از ظرفیت های سازمان نظام مهندسی کشاورزی در اجرای امور مربوطه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل ها، دکتر مسعود منصور در نشست با رییس و مدیران سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در این خصوص گفت: سازمان جنگل‌ها آمادگی دارد در تمامی امور مربوط به تهیه، نظارت و اجرا از خدمات اعضای دارای صلاحیت سازمان نظام مهندسی بهره‌مند شود که این امر هم موجب تخصصی شدن انجام امور خواهد شد و هم از ایجاد انحصار در این حوزه جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های جهشی 9گانه منابع‌ طبیعی در سال جاری، گفت: طرح 9 در 99 چارچوب و نمادی است که مهمترین فعالیت‌های منابع طبیعی در قالب 9 پروژه اساسی، در کنار 4 فعالیت محوری سازمان در سال 99 به صورت جهشی به مرحله اجرا در می آید.

این مقام مسوول تأکید کرد: برای عملیاتی کردن این 9 طرح از جمله زراعت چوب، اقتصادی کردن طرح های مرتعداری، توسعه گیاهان دارویی و ... می توان از توان و ظرفیت کارشناسان سازمان نظام مهندسی استفاده کرد.

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص اجرایی کردن اخذ حقوق دولتی اظهار داشت: عرصه‌های زیادی تحت مدیریت و بهره‌برداری در حوزه‌ منابع طبعیی است که باید دارای طرح و قرارداد باشند و یا نیازمند بروزرسانی هستند تا ضمن نظارت بهتر، حقوق دولت نیز به موقع اخذ شود.

منصور به وجود بیش از 80 میلیون هکتار عرصه‌های مرتعی در کشور اشاره کرد و افزود: ظرفیت های این بخش بسیار بالاست و طرح های مرتعداری باید به سمت اقتصادی شدن با تأکید بر گیاهان دارویی پیش رفته و در معیشت مردم تغییر ایجاد کند.

وی همچنین گفت: امسال پیش‌بینی شده است در 50 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در قالب طرح مرتعداری، گیاهان دارویی توسعه داده شوند.

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با معرفی طرح های منابع طبیعی به طرح جایگزین جنگل اشاره کرد و گفت: بهره‌برداری از جنگل‌های شمال متوقف شده است و به جای آن، امسال به تدریج طرح جایگزین اجرایی می‌شود که در این بخش هم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع‌طبیعی می‌تواند با ایجاد ساز و کارهای قانونی به سازمان جنگل‌ها، مجریان و بهره‌برداران کمک کند.

وی برداشت محصولات فرعی در جنگل و مرتع و توسعه زراعت چوب را از دیگر ظرفیت‌های موجود در منابع ‌طبیعی برشمرد و تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها در سال جاری که سال جهش تولید نامگذاری شده است برای توسعه زراعت چوب برنامه‌ریزی در خور توجهی انجام داده است.

منصور اظهار داشت: اعضای سازمان نظام مهندسی می‌توانند در قالب تشکل‌های تخصصی از جمله مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی در حوزه‌های مربوط به تهیه طرح‌های مرتعداری، تمدید پروانه‌های بهره برداری و نظارت بر طرح‌های منابع‌طبیعی، مرتعداری و آبخیزداری فعالیت نمایند.

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: برای انجام امور مربوط به تهیه طرح ها و نظارت بر طرح های منابع طبیعی، مرتعداری و آبخیزداری توسط سازمان نظام مهندسی باید از تمامی ظرفیت‌های قانونی و حقوقی استفاده کرد.

وی همچنین دفاتر حقوقی، امور مالی و آموزش و ترویج سازمان جنگل‌ها را موظف کرد با همکاری سازمان نظام مهندسی در یک نشست کارشناسی مشترک، این ظرفیت‌ها را احصاء تا در قالب بخشنامه به تمامی استان ها برای اجرا ابلاغ شود.

برنامه‌های سازمان نظام مهندسی متکی بر ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی است

رئیس سازمان مرکزی نظام مهندسی کشاورزی و منابع‌ طبیعی نیز در این نشست گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان یک سازمان مردمی در این دوره با تغییر رویکرد، ضمن تقویت وجهه مردمی و وظیفه مندی خود در قبال جامعه کشاورزی و کشاورزان، برنامه ها و سیاست های خود را در پاسخ به این سئوال که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و متخصصان عضو آن، برای کشاورزان و کشاورزی چه برنامه ای دارد، طراحی و تدوین شده است.

شاهرخ رمضان نژاد پایین بودن سرعت انتقال و گسترش دانش و تکنولوژی های نوین در بخش کشاورزی را دومین مشکل مهم بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه زیرساخت های مورد نیاز برای حل مشکلات یاد شده، با ایجاد و راه اندازی مراکز مهارت آموزی و توان افزایی و مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی در سازمان نظام مهندسی فراهم شده است.

وی با اشاره به برنامه های مهم سازمان، تأکید کرد: تمامی برنامه های سازمان در این دوره متکی به ظرفیت های مردمی و بخش خصوصی می باشد.

رمضان نژاد اظهار داشت: توسعه مناسبات جدید در کشاورزی از جمله اشتغال دانش مزدمحوری و سهم بری دانش از تولید از اولویت های سازمان در عرصه کشاورزی است و این سازمان با اجرای قراردادهای سهم بری دانش از تولید در بستر کشاورزی به دنبال دانش بنیان کردن تولیدات کشاورزی است.

 

تعداد مشاهده خبر527 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal