تلاش سازمان تحقیقات کشاورزی در خودکفایی تولید بذر کلزا، سبزی و صیفی با همکاری بخش خصوصی
1398/11/30

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، از تلاش‌های این سازمان در جهت خودکفایی در زمینه تولید بذر کلزا، سبزی و صیفی خبر داد و از حضور بخش خصوصی در این زمینه استقبال کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان تحقیقات، دکتر کاظم خاوازی در مراسم گردهمایی دو روزه مسئولان حراست توابع سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که در خراسان رضوی برگزار شد، به نقش محققان و اعضای هیات علمی در ارائه مشاوره‌های لازم به بخش‌های اجرایی و کمک به سیاستگذاری در بدنه وزارت جهادکشاورزی را انکارناپذیر دانست.

این مقام مسوول، سازمان تحقیقات را یکی از قدیمی‌ترین و مهمترین دستگاه‌های تحقیقاتی کشور دانست و بیان داشت: اگر نقش‌آفرینی این سازمان در دوران پس از انقلاب برای تامین امنیت غذایی کشور نبود، اکنون با وابستگی شدید به تامین انواع بذر روبه رو بودیم.

وی با اشاره به سازمان‌های تحقیقاتی سایر کشورها در حوزه کشاورزی بیان داشت: به دلیل وسعت زیاد و دولتی بودن این سازمان‌ها شاهد پیشرفت کشاورزی در آن کشورها هستیم.

رئیس سازمان اتمام تدوین آیین‌نامه حفظ ذخایر ژنتیکی، انجام ثبت و گواهی بذر و نهال، تولید محصولات فناورانه نظیر واکسن و بذر را از جمله فعالیت ها و وظایف سازمان برشمرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان ارتباط دایم و متقابل با اعضای هیات علمی، همکاران، سازمان هایی نظیر بازرسی و دیوان محاسبات را به مسئولین حراست پیشنهاد نمود.

سرپرست مرکز حراست وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم، با ابراز خرسندی از برگزاری این گردهمایی به بیان نکاتی پیرامون فعالیت‌های مدیران حراست پرداخت.

مهندس سالمی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در جهان از نظر امنیت قدرت پدافندی و دفاعی کشور را در سطح بالایی ارزیابی کرد.

وی با بیان این که مردم ناظر اعمال و رفتار مسئولین هستند، ملاک قرار دادن افراد در تصمیم گیری ها را موجب رضایت خاطر عمومی دانست.

سرپرست مرکز حراست وزارت جهاد کشاورزی، نیروی انسانی را به عنوان مهمترین سرمایه هر سیستم زنده و پویا دانست که با اصلاح ساختارها و فرآیندها، شناسایی استعدادها و به کارگیری نیروها در محل مناسب خود می توان با حداکثر ظرفیت به انجام امور پرداخت.

وی افزود: دیدن نکات مثبت در نیروی انسانی باعث ایجاد انگیزه در افراد خواهد شد.

سالمی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی رحمت الله علیه، مسئولان را وامدار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت این افراد هستند که باید به پست های سازمانی ارزش و تقدس بدهند و نه اینکه جایگاه و مقام باعث بالابردن افراد شود.

وی، برنامه‌ریزی، تلاش و پرهیز از اشرافی‌گری را از جمله توصیه‌های خود به مسئولین حراست توابع سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برشمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی نیز در جمع مسئولین حراست توابع سازمان تات ضمن عرض خیر مقدم، به توانمندی‌های استان در زمینه زراعت، باغبانی، تولیدات دامی و صنایع تبدیلی و تکمیلی اشاره کرد.

مهندس اورانی با ارائه آمارهایی سهم تولیدات کشاورزی و دامی استان را 6.5 درصد از کل کشور دانست که توانسته رتبه سوم کشور را کسب نماید. مهندس اورانی وضعیت نیروی انسانی متخصص حوزه کشاورزی را مطلوب ارزیابی کرد که باید در کارهای گروهی و جمعی با جدیت بیشتری کارها را دنبال کنیم. ایشان همچنین قدرت تشخیص را از ویژگی های مهم یک مدیر توانمند و قوی دانست.

بنابر این گزارش،‌ در این نشست مهندس فراهانی مدیرکل حراست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر اقنوم رئیس مرکز خراسان رضوی و مهندس نوفرستی مدیر حراست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی سخنرانان روز اول این گردهمایی بودند که در فرصت‌های جداگانه به ارائه سخنرانی و دیدگاه های خود پرداختند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در جایگاه سخنران روز اول این گردهمایی با عرض خیرمقدم به مهمانان، به اهمیت و جایگاه استان خراسان رضوی اشاره کرد. وی وجود بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام، همجواری با کشورهای همسایه و رونق فعالیت های اقتصادی را از دلایل شاخص بودن این استان عنوان کرد.

دکتر اقنوم، تولیدات کشاورزی خراسان رضوی اعم از زراعی و دامی را جزو رتبه های برتر کشور دانست و بیان داشت: سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص استان دو برابر میانگین کشوری است. دکتر اقنوم در بخشی دیگر از سخنان خود به معرفی فعالیت های شاخص مرکز در حوزه زعفران، آرد و نان، شرکت های دانش بنیان و فناورانه، آبیاری هوشمند ، طرح های آبخیزداری و خوراک دام اشاره داشت. به گفته دکتر اقنوم حفظ ذخایر ژنتیکی، توسعه فعالیت های فناورانه، آموزش و ترویج یافته های تحقیقاتی در جهت توانمند سازی جامعه روستایی و کشاورزی از جمله اهدافی است که در این مرکز با جدیت دنبال می شود.

مدیر حراست سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی با بیان خیر مقدم به همکاران حراست به اصل نظارت در حیطه کاری خود پرداخت.

مهندس نوفرستی با اظهار اینکه در مرحله اول هر مسئولی باید ناظر عملکرد خود باشد گفت: نظارت در دستگاه های دولتی باید در نهایت منجر به افزایش رضایتمندی ارباب رجوع گردد.

مدیرکل حراست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تشکر از مرکز خراسان رضوی به دلیل میزبانی این گردهمایی، تلاش و توان مجموعه را در ادامه سیاست ها و برنامه های مسئولان قبلی دانست.

مهندس فراهانی گفت: در منابع و آموزه های دینی دستورات صریح و روشنی در مورد نظارت و ضرورت آن وجود دارد و مدیران مسلمان به داشتن یک نظام کامل جدی و عادلانه برای کنترل بر سازمان سفارش شده اند. مدیر کل حراست سازمان اظهار امیدواری نمود با سرلوحه قراردادن نقشه راه مرکز حراست وزارت جهادکشاورزی و با برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی برای سال 99 بتوان گامی موثر برای نیل به حراستی کارآمد و اثربخش برداشته شود.

از دیگر برنامه های این گردهمایی تجلیل و اهدای لوح سپاس به مدیران ادارات حراست توابع و منتخب سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بود.

گفتنی است؛ مراسم گردهمایی و کارگاه آموزشی مسئولان حراست توابع سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با حضور دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مهندس محسن سالمی سرپرست مرکز حراست وزارت جهاد کشاورزی، مهندس اورانی رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی، مهندس حسین فراهانی مدیرکل حراست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر اقنوم رئیس مرکز خراسان رضوی و مدیران حراست های تابعه سازمان روزهای سه شنبه و چهارشنبه 29 و 30 بهمن ماه در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر604 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal