فعالیت 398 نهالستان مجوزدار در کشور/باغداران، نهال‌ را از مراکز معتبر تهیه کنند
1398/11/16

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور، از باغداران کشور خواست به منظور جلوگیری از گسترش آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای، نهال‌ها و اندام‌های تکثیری مورد نیاز خود را از مراکز معتبر مجوزدار تهیه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور، مهدی قائمیان با بیان این که‌ در حال حاضر 398 نهالستان دارای مجوز و 23 واحد کشت بافت در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: با توجه به فصل جابجایی اندام‌های گیاهی، توصیه سازمان حفظ نباتات این است که باغداران برای دستیابی به نهال سالم، اصیل و استاندارد، به خرید از نهالستان‌های مورد تایید اقدام کنند.

این مسوول در خصوص کنترل آفت قرنطینه‌ای سرخرطومی حنایی خرما گفت:‌ این آفت نوعی آفت خطرناک قرنطینه‌ای است که چنانچه مورد بی‌توجهی و کم‌اطلاعی باغدار و عدم همکاری آنان با کارشناسان قرنطینه کشور مواجه شود و ردیابی و شناسایی و مبارزه به موقع با آن صورت نگیرد، می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.

وی افزود: مهمترین میزبان‌ این آفت، درختان نخل خرما، نارگیل و نخل‌های زینتی است. این آفت نخستین بار در شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان مشاهده شد، اما در سال‌های اخیر به علت عدم اطلاع باغداران و رعایت نکردن قوانین قرنطینه گیاهی و انتقال پاجوش قاچاق از مناطق آلوده، از جمله کشور‌های جنوبی حاشیه خلیج فارس در برخی مناطق دیگر کشور هم مشاهده شده است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور، با بیان این که خسارت اصلی این آفت در مراحل لاروی است، اظهار داشت: لارو‌ها با نفوذ به تنه نخل، از دسته‌جات آوندی، جوانه مرکزی، غلاف‌های تازه و لیفی نشده تغذیه و کانال‌هایی در جهات مختلف (بالا و پایین) در تنه درخت ایجاد و در صورت عدم ردیابی و تیمار به موقع، در مراحل بعدی جوانه مرکزی درخت خشک و کج می‌شود که در نهایت منجر به مرگ درخت خرما می‌گردد، از آنجایی که مهم‌ترین علت گسترش آفت سرخرطومی حنایی خرما، انتقال اندام‌های آلوده بخصوص پاجوش‌ از مناطق و کانون‌های آلودگی به مناطق سالم است، لازم است باغداران از خرید و جابجایی پاجوش و سایر اندام‌های تکثیری از این مناطق خودداری کنند.

به گفته وی، در این خصوص سازمان حفظ نباتات با اجرای برنامه‌های سریع و به موقع و همچنین تلاش جدی همکاران قرنطینه جهادکشاورزی استان‌ها و هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط ملی و استانی، به نحو موثری در حال مبارزه و کنترل این آفت است.

قائمیان خاطرنشان کرد: یکی از مسائل اصلی و مهم جهت جلوگیری از انتشار آفت، رعایت مسائل قرنطینه‌ای و اخذ گواهی‌های بهداشت جابجایی اندام‌های تکثیری از مبدا و هماهنگی با استان مقصد به منظور جلوگیری از هر گونه شیوع آفت و بیماری است و در صورت عدم رعایت مسائل قرنطینه‌ای کشور، کنترل این آفت از دست خارج شده و خسارات جبران‌ناپذیری متوجه باغداران خواهد شد.

گفتنی است؛ متقاضیان می‌توانند جهت اطلاع از فهرست واحدهای کشت بافت و نهالستان‌های دارای مجوز و معتبر از طریق سایت سازمان حفظ نباتات به آدرسwww.ppo.ir در زیربخش مدیریت تدوین ضوابط، استانداردها و برنامه‌های کنترل معاونت قرنطینه به این اطلاعات نهالستان‌های معتبر دسترسی کامل داشته باشند.

تعداد مشاهده خبر1957 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal