ضرورت ترسیم نقشه راه و برنامه ریزی برای مبارزه اصولی با آفات و بیماری ها در استان ها
1398/07/11

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ترسیم نقشه راه و برنامه ریزی برای مبارزه صحیح و اصولی با آفات و بیماری ها از وظایف مدیریت حفظ نباتات استان ها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات، دکتر درگاهی در نشست شورای هماهنگی مدیران حفظ نباتات استان ها، در ضمن تشریح مهمترین برنامه های سازمان و نیز وظایف مدیران استانی برای شروع سال زراعی جدید، اظهار داشت: تشکیل منظم و منسجم ستاد گیاهپزشکی به ریاست رئیس سازمان و دبیری مدیر حفظ نباتات در استان ها می تواند بهترین محل برای تصمیم سازی ها در جهت حل و فصل مشکلات گیاهپزشکی استان باشد که باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کرد.

وی لزوم توجه بیشتر به بحث آموزش و برگزاری کارگاه های آموزشی برای کارکنان و بهره برداران را ضروری دانست و افزود: باید در این خصوص برنامه ریزی و اقدامات جدیدی صورت پذیرد.

درگاهی با اشاره به این که در حوزه گیاهپزشکی و مبارزه با آفات و بیماری ها، پیشگیری بسیار مهمتر و کم هزینه تر از مبارزه است، بیان داشت: مدیر حفظ نباتات هر استان باید در تصمیم گیری های نهایی برای استفاده از بذور و نهال مناسب با استان خویش در کمیته فنی بذور اظهار نظر تخصصی و ایفای نقش کند تا از کشت ارقام نامناسب با اقلیم منطقه که موجب بروز و شیوع آفات و بیماری می شود جلوگیری بعمل آید.

به گفته وی، مدیر حفظ نباتات استان باید ملزومات و امکانات مورد نیاز را قبل از بروز مشکل از طریق سازمان استان خویش پیش بینی و تأمین کند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به این که سال 2020 از سوی سازمان خواروبار جهانی فائو به عنوان سال قرنطینه نامگذاری شده، گفت: در خصوص موضوع قرنطینه عقب ماندگی بسیار زیادی در کشور وجود دارد که باید با همت بیشتر ستاد و مدیریت های استانی، در این خصوص تقویت لازم صورت گیرد که از جمله آن تغییر شرایط و تجهیز پست های قرنطینه است که در برخی موارد از کمترین امکانات اولیه نیز برخوردار نیستند.

وی افزود: به زودی تمامی مراحل قرنطینه از طریق سامانه انجام و مدیریت خواهد شد و مدیر حفظ نباتات استان باید تمامی این فرایندها را تحت مدیریت خود داشته و در انتهای کار تأیید کند.

درگاهی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امسال سموم مورد نیاز به اندازه کافی تولید و یا به کشور وارد شده و در این زمینه هیچ گونه کمبودی وجود ندارد.

وی مصرف و نیاز سالانه کشور به انواع آفت کش ها را 20 تا 25 هزار تن عنوان کرد و افزود: هم اکنون بیش از این میزان سم در کشور موجود است.

در ادامه این نشست، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، از اقدامات انجام شده در سازمان حفظ نباتات کشور در زمینه همکاری با نظام مهندسی در ساماندهی کلینیک های گیاهپزشکی تقدیر کرد.

دکتر شاهرخ رمضان نژاد گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی آماده هر گونه همکاری با سازمان حفظ نباتات در جهت رفع موانع و روان سازی امور در حوزه فعالیت های مشترک است.

در این نشست، مدیران حفظ نباتات استان ها گزارش مختصری از وضعیت آفات و بیماری ها و اقدامات انجام شده در استان خود ارائه کرده و در خصوص تشکیل ستاد گیاهپزشکی استان و مباحث مطرح شده در این جلسات گزارشی ارائه کردند. 

تعداد مشاهده خبر2079 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal