لزوم مراقبت مستمر مزارع گندم و مبارزه به موقع با بیماری‌ها و آفات در کشور
1398/01/27

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور‏ با اعلام توصیه‌های فنی بسیار مهم به مدیران حفظ نباتات استان‌ها، بر لزوم مراقبت مستمر مزارع گندم و مبارزه به موقع با بیماری‌ها و آفات تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور‏، دکتر درگاهی به مدیران حفظ نباتات کلیه استان‌ها دستور داد‍‎ با توجه به وضعیت آب و هوایی و پیش‌بینی بارندگی‌ها طی یک ماه آتی، لزوم مراقبت مستمر مزارع گندم و مبارزه به موقع با بیماری‌ها و آفات، بسیار حائز اهمیت است، لذا ضروری است تمام توان نیروها برای پایش مزارع به کار گرفته شود تا زمان مبارزه از دست نرود.

وی افزود: استان‌های مازندران، گلستان و اردبیل و سایر استان‌های محتمل، مراقبت لازم جهت جلوگیری از شیوع بیماری فوزاریوم خوشه را داشته باشند و به محض مساعد بودن شرایط و فنولوژی گیاه براساس دستورالعمل مربوطه (موجود در سایت سازمان) اقدامات لازم برای مبارزه انجام شود.

درگاهی تاکید کرد: استان‌هایی که با سیل مواجه بوده‌اند (گلستان، مازندران، لرستان، خوزستان، خراسان رضوی، ایلام، چهارمحال و بختیاری و...) توصیه‌های لازم برای خروج آب از باغات، زهکشی و همچنین خارج کردن گل و لای از پای درختان را به باغداران انجام دهند تا در آینده باغات از این جنبه دچار خسارت نشوند.

همچنین وی تصریح کرد: کلیه استان‌ها نسبت به پایش مستمر مزارع گندم در خصوص آفت مهم سن گندم و در مراتع در خصوص آفت ملخ اقدام و در صورت مشاهده، قبل از بروز خسارت مبارزه را با جدیت پیگیری و اجرا کنند.

تعداد مشاهده خبر2307 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal