آماده‌باش سازمان حفظ نباتات کشور برای کنترل و مقابله با آفت ملخ صحرایی در مناطق جنوبی کشور
1397/11/14

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، از تامین آفت‌کش‌های مورد نیاز برای مقابله و کنترل به موقع آفت ملخ صحرایی در هرمزگان و دیگر استان‌های درگیر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور، دکتر درگاهی در سفر به استان هرمزگان در نشستی به منظور بررسی وضعیت هجوم آفت ملخ صحرایی استان، گفت: علاوه بر تامین آفت‌کش‌های مورد نیاز، تعداد 2 فروند هواپیمای سمپاش نیز برای انجام احتمالی مبارزه هوایی به استان هرمزگان اعزام و در حال آماده‌باش است.

وی اظهار امیدواری کرد تا با هماهنگی و همکاری لازم دستگاه‌های مرتبط و انجام پشتیبانی‌های مورد نیاز، این آفت خطرناک به موقع کنترل و از بروز خسارت‌های سنگین جلوگیری و از تولید کشاورزان در این مناطق محافظت شود.

دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز در این جلسه ضمن اظهار آمادگی کامل تمامی زیربخش‌های مرتبط برای مقابله و کانون‌کوبی آفت اعلام کرد: در این زمینه هشدارهای لازم به کشاورزان و بهره‌برداران داده شده و آمادگی لازم برای مدیریت و مقابله با این آفت به طور کامل وجود دارد.

بنابه این گزارش، در پی هجوم دسته‌جات ملخ  صحرایی به برخی از مناطق جنوبی کشور، رئیس سازمان حفظ نباتات به همراه تعدادی از معاونین خود و مدیران مبارزه با آفات عمومی و همگانی این سازمان جهت بررسی موضوع صبح امروز در استان هرمزگان که یکی از کانون‌های ورود این آفت به کشور است، حضور یافت.

با توجه به این که دسته‌جات مختلف و متراکم این آفت خطرناک از سمت صحرای آفریقا و عربستان با عبور از خلیج فارس در حال ورود به شهرهای جنوبی کشور هستند، با توجه به اهمیت موضوع جلسه‌ای با حضور ریاست سازمان حفظ نباتات و استاندار هرمزگان تشکیل و در این جلسه توسط دکتر درگاهی گزارشی از وضعیت هجوم این آفت و ابعاد خسارات احتمالی ارائه و در این زمینه پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفت.

گفتنی است؛ ملخ‌های دریایی از مضرترین انواع ملخ‌ها هستند که از سمت عربستان، قطرو امارات در حال ورود به جنوب کشور می‌باشند. میزان خسارت این گونه ملخ از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. دسته‌جات پرتراکم این ملخ‌ها هر نوع سرسبزی اعم از علوفه، غلات، صیفی‌جات و حتی علف‌های هرز را که در مسیر خود ببینند مورد هجوم قرار داده و از بین می‌برند، لذا مقابله به موقع و صحیح با این آفت خطرناک نقش مستقیم در حفظ سلامت و امنیت غذایی کشور دارد.

 

تعداد مشاهده خبر2295 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal