منو اصلی
اخبار

شنبه 30 مرداد 1395 3.1 میلیارد دلار؛ اعتبار مورد نیاز برای اجرای فاز دوم طرح احیای 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام
مدیر عامل موسسه جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی از بررسی سازوکار منابع مالی و روش های اجرایی فاز دوم طرح احیای 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سطح 238 هزار هکتاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس یدالله شمایلی در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته دولت در محل این موسسه برگزار شد، گفت: برای اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری 3.1 میلیارد دلار اعتبار نیاز است که بخشی از آن از محل صندوق توسعه ملی و فاینانس برای ایجاد زیر ساخت ها تامین خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: در فاز نخست این طرح ایجاد زیر ساخت ها در سطح 312 هزار هکتار با توجه به تخصیص آب هدفگذاری شده و تا کنون 208 هزار هکتار آن به اجرا در آمده که شامل اقدام هایی نظیر احداث شبکه های فرعی آبیاری، تجهیز و نوسازی و یکپارچه سازی اراضی است.
شمایلی، پیشرفت فیزیکی فاز نخست این طرح را 66 درصد عنوان و ابراز امیدواری کرد که فاز نخست تا پایان امسال ویا ابتدای 96 به اتمام برسد.
وی در مورد اعتبارات تخصیصی فاز نخست طرح احیای 550 هزار هکتاری اظهار داشت: برای اجرای فاز نخست این طرح 1.5 میلیارد دلار پیش بینی شده بود که از این میزان 700 میلیون دلار آن پرداخت شده است.
مدیر عامل موسسه جهاد نصر،افزایش تولید سالانه 9.5 میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور، افزایش 2100 میلیارد تومانی درآمد کشاورزان منطقه و ایجاد 300 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم را از دستآورد های اجرای طرح احیای 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام برشمرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر 8500 نفر نیروی مستقیم که اغلب بومی هستند در این طرح مشغولند و امیدواریم نظام های بهره برداری، الگوی کشت، ترویج، صنایع جانبی و بازاریابی داخلی و خارجی به موازات ایجاد زیر ساخت های این اراضی صورت گیرد.
شمایلی، توسعه آبزی پروری را از دیگر ماموریت های موسسه جهاد نصر دانست و اذعان داشت: از 200 هزار تن تولید ماهی به روش ماهی در قفس که وزارتخانه برای برنامه ششم توسعه برنامه ریزی کرده است 60 هزار تن آن توسط این موسسه تولید خواهد شد.
وی افزود: طی برنامه ششم توسعه 10هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و 10 هزار تن تولید میگو نیز توسط این موسسه تولید خواهد شد.
شمایلی ادامه داد: حدود 5800 کیلومتر در کشور سواحل شمالی، جنوبی و جزایر داریم این ظرفیت و همچنین محدودیت منابع آب شیرین موجب شده که به سمت منابع آبی دریا برویم.
وی تامین امنیت غذایی و سلامت کشور، ایجاد اشتغال و توسعه صادرات غیر نفتی را از اهداف طرح پرورش ماهی در فقس عنوان کرد.
شمایلی بر ایجاد زنجیره تولید در حوزه آبزیان تاکید کرد و گفت: این طرح با تشکیل زنجیره تولید مانند ایجاد بازارهای داخلی، خارجی، بسته بندی و توسعه صنایع جانبی موفق خواهد شد.
وی برقی کردن چاه های کشاورزی مجاز کشور را از دیگر برنامه های موسسه جهاد نصر دانست و اظهار داشت: در حال حاضر 220 هزار حلقه چاه کشاورزی مجاز در کشور موجود است که با سوخت گازوییل کار می کند و هزینه بالایی را به کشاورزان و کشور تحمیل می کند.
مدیر عامل موسسه جهاد نصر افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از کشاورزان به دنبال برقی کردن این چاه ها است و از این رو ما برای برقی کردن 100 حلقه چاه مجاز به صورت پایلوت برنامه ریزی کرده ایم.
وی اضافه کرد: اکنون در حال جمع آوری آمار و اطلاعات در مورد چاه ها از جمله محل استقرار آن ها و میزان مصرف کارت سوخت هستیم.
شمایلی در مورد هزینه اجرای این طرح پایلوت گفت: منابع برقی کردن چاه های مجاز کشاورزی از محل صرفه جویی مصرف گازوییل تامین می شود.
وی در ادامه به موضوع ریز گردها نیز اشاره و تصریح کرد: ریز گردها، مشکل ملی و فرا ملی است که بخش عمده آن به کشورهای عراق، عربستان، سوریه و کویت باز می گردد و ما به علت حضور در خوزستان، برای مقابله با ریز گردها با سازمان جنگل ها و مراتع ،وزارت نفت و محیط زیست در زمینه مالچ پاشی و احداث فضای سبز همکاری خواهیم کرد.
شمایلی خواستار توجه ویژه دولت به موضوع ریز گردها با توجه به تاثیر آن بر طرح 550 هزار هکتاری و عملکرد محصولات در این اراضی شد.
وی همچنین به واگذاری بخشی از سهام شرکت های زیر مجموعه های موسسه جهاد نصر اشاره کرد و گفت: واگذاری سهام این موسسه در راستای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی انجام می شود.
شمایلی تصریح کرد: سهام این موسسه به ایثار گران و سنگر سازان بی سنگر واگذار می شود.
تولید 6 هزار تن انواع ماهی در قفس
مشاور مدیر عامل موسسه جهاد نصر گفت: امسال 20 هزار تن تولید ماهی به روش پرورش در قفس پیش بینی شده که از این میزان 6 هزار تن توسط این موسسه تولید خواهد شد.
مهندس مجید ربیع زاده افزود: در حال حاضر ظرفیت 3300 تن فقس در دریا داریم که 6 هزار تن آن را تولید خواهیم کرد.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 2400 قفس ماهی پیش مولد آماده خاویاری نیز تولید کرده ایم که می تواند تامین کننده ده ها میلیون قطعه ماهی باشد.
ربیع زاده با تاکید بر بومی کردن عملیات پرورش ماهی در قفس اظهار داشت: سرمایه گذاری در پرورش ماهی در قفس باید با سرمایه گذاری مردم دنبال شود به طوری که هر خانواده، یک قفس داشته باشد.
وی در عین حال خواستار تولید گونه های مختلف و متنوع اقتصادی ماهی و ورود بیمه کشاورزی در حوزه پرورش ماهی در قفس شد. 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.