افتتاح همزمان و آغاز عملیات اجرایی طرح های بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی
1397/02/04

طرح های بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی با فرمان رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس، توسط وزیر جهاد کشاورزی به طور همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس محمود حجتی در گزارشی از طریق ویدئو کنفرانس با بیان این که کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی استان در سال حمایت از کالای ایرانی در جهت رسیدن به خودکفایی و اهداف اقتصاد مقاومتی تمام سعی خود را معمول می دارند،اظهار داشت:4.1 درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور در این استان تولید می شود.

وی اعلام کرد: در این سفر تعداد 14 پروژه مهم عمرانی و تولیدی در زیر بخش های آب و خاک ، صنایع تبدیلی و تکمیلی ، دام و طیور و گلخانه ای با اعتباری معادل 2173 میلیارد تومان از محل منابع عمومی و تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی با اشتغالزائی 7350 نفر که نقش موثری در توسعه اقتصادی و بخش کشاورزی استان دارد به طور همزمان به بهره برداری رسیده با عملیات اجرائی آنها آغاز می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت:بهره برداری از شبکه فرعی آبیاری و زهکشی طرح آب های مرزی در سطح 500 هکتار در شهرستان جلفا با اعتباری معادل 10 میلیارد تومان آغاز می شود که با بهره برداری از این طرح مجموع شبکه های آبیاری و زهکشی اجرا شده در استان به 29 هزار هکتار بالغ می گردد.

وی افزود: از این مقدار طرح، 18500 هکتار از سال 1392 تاکنون (معادل 64درصد) در دولت یازدهم و دوازدهم اجرا شده است و 8840 هکتار نیز در دست اجرا می باشد که تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

حجتی یادآور شد که از محل اعتبارات طرح مهار و تنظیم آب های مرزی مبلغ 412 میلیارد تومان به این استان اختصاص داده شده است.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح سیستم های نوین آبیاری تاکنون 57100 هکتار از اراضی مستعد کشاورزی استان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده که تا پایان سال 1391 مقدار 46974 هکتار از اراضی به سامانه های نوین تجهیز شده بود و در دولت تدبیر و امید در فاصله سال 92 تاکنون 10126 هکتار طرح سیستم های نوین آبیاری اجرا و 5352 هکتار در دست اجرا است (معادل 27 درصد).

وی درباره پروژه هایی که در این سفر عملیات اجرایی آنها آغاز می گردد،اظهار داشت: عملیات احداث شبکه فرعی آبیاری و زهکشی حاشیه رود ارس در شهرستان خداآفرین در وسعت 1460 هکتار با اعتبار 25 میلیارد تومان آغاز می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی دو طرح دامپروری در شهرستان های تبریز و میانه گفت:این دو طرح با ظرفیت 6 هزار راس گاو شیری مولد با اشتغال زایی 400 نفر و با سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان 172 میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان ساخت:با اجرای این طرح ها میزان تولید شیر استان به 599 هزار تن در سال بالغ خواهد شد.

حجتی، طرح پرورش مرغ مادر تخمگذار در شهرستان ورزقان با ظرفیت دو میلیون و 400 هزار قطعه را از دیگر طرح های بخش کشاورزی که عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد،عنوان کرد و افزود: این طرح با اشتغالزایی 200 نفر و با سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان 100 میلیارد تومان اجرا می شود و ظرفیت تولید تخم مرغ آذربایجان شرقی به 124 هزار تن افزایش خواهد یافت.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پروژه هایی که هم اکنون در این مجتمع کشت و صنعت (آذربایجان خاوری - شیرین عسل) که زنجیره تولید در آن اجرا شده است، گزارش می شود،اظهار داشت:این پروژه ها شامل افتتاح سه طرح توسعه صنایع غذایی شیرین عسل وابسته به بخش کشاورزی (خوراک دام و طیور، مایع پاستوریزه تخم مرغ و تولید بستنی) با ظرفیت 118600 تن با اشتغال زایی 1600 نفر و حجم سرمایه گذاری (بخش خصوصی) 304 میلیارد تومان است که با بهره برداری از این طرح ها مجموع ظرفیت اسمی صنایع تبدیلی و بسته بندی کشاورزی استان به دو میلیون و 100 هزار تن بالغ خواهد شد.

حجتی گفت:همچنین عملیات اجرایی 6 طرح در بخش های صنایع تبدیلی، دام و طیور و گلخانه شامل احداث کارخانه تولید و بندی آرد، برنج کوبی، تولید انواع روغن خام گیاهی با ظرفیت یک میلیون و 580 هزارتن، طرح توسعه گاو شیری با ظرفیت 5000 راس، طرح توسعه زنجیره تولید مرغ تخمگذار با ظرفیت یک و نیم میلیون قطعه و احداث واحد کشت گلخانه به مساحت ده هکتار در شهرستان شبستر با اشتغال زایی 2120 نفر و با سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان 1597 میلیارد تومان می باشد.

پس از گزارش وزیر جهاد کشاورزی،رئیس جمهوری با قدردانی از مهندس حجتی و سرمایه گذاران و کارآفرینان، اظهار داشت:برای مجموع طرح های بخش کشاورزی که افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز می شود،2173 میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته و این به معنی حرکت کشور در مسیر خودکفایی و توسعه است.

دکتر روحانی با تقدیر از همه کسانی که برای اشتغال آفرینی در کشور اقدام می کنند،تصریح کرد: بهره برداری از طرح های بخش کشاورزی استان علاوه بر خودکفایی کشور در بخش غذایی برای بیش از 7 هزار نفر اشتفال ایجاد می کند.

سپس با فرمان دکتر روحانی رئیس جمهوری،بهره برداری و عملیات اجرایی طرح های بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی آغاز شد.


تعداد مشاهده خبر222 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal