وزیر جهاد کشاورزی:افزایش 1.4 میلیون تنی ظرفیت سردخانه ها در دولت تدبیر و امید/باید از اراضی و خاک کشاورزی حفاظت کنیم/توسعه زنجیره تولید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد
1397/01/07

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در سال 92 حدود دو میلیون و 400 هزار تن سردخانه در بخش کشاورزی موجود بوده است، اظهار داشت: ظرف چهار سال و نیم اخیر یک میلیون و 400 هزار تن به این ظرفیت اضافه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس محمود حجتی در آیین بهره برداری از پروژه های کشاورزی و عمرانی شهرستان شهریار، با بیان این که در سال 92 حدود دو میلیون و 400 هزار تن سردخانه در بخش کشاورزی موجود بوده است، اظهار داشت: ظرف چهار سال و نیم اخیر یک میلیون و 400 هزار تن به این ظرفیت اضافه شده است.

حجتی با اشاره به ظرفیت 2.5 میلیون تنی صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی استان تهران گفت: با حمایت رییس جمهوری اقدامات خوبی در زمینه توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در کشور انجام شده و امیدواریم در آینده محصولات بدون بسته بندی و فرآوری وارد بازار نشوند.

وی، ظرفیت سردخانه های استان تهران را 340 هزار تن عنوان و تصریح کرد: 100 هزار تن دیگر هم در دست ساخت است که 50 هزار تن آن در 6 ماهه اول و 50 هزار تن دیگر در 6 ماه دوم سال آماده بهره برداری می شود.

حجتی افزود: ادامه زنجیره تولید کشاورزی در حوزه بسته بندی، فرآوری و نگهداری تغییر کاربری محسوب نمی شود، با این حال در حاشیه شهرها با تغییر کاربری برای مصارف غیرکشاورزی روبرو هستیم که باید برای این تقاضای موثر راهکار پیدا کرد.

وزیر جهاد کشاورزی خاک اراضی کشاورزی را همانند کیمیا و طلا توصیف کرد و گفت: همه باید از اراضی و خاک کشاورزی حفاظت کنیم، زیرا این اراضی متعلق به نسل های آینده است.

حجتی با انتقاد از گسترش حریم شهرها و اعمال برخی افراط و تفریط ها در حوزه محیط زیست، تصریح کرد: حریم شهرها بدون هیچ ملاک و معیاری در بعضی مناطق فوق العاده زیاد شده و این امر مشکلاتی برای بعضی از دامداران و افرادی که در حوزه پرورش طیور در اطراف روستاها و شهرها سرمایه گذاری کرده اند، بوجود آورده است.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به تلاش وزارت جهاد کشاورزی به منظور مصرف بهینه آب کشاورزی در اراضی از طریق اجرای سیستم آبیاری نوین اشاره کرد و اذعان داشت: ظرف چهار سال و نیم اخیر با حمایت دولت نزدیک به 600 هزار هکتار اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری تحت فشار مجهز شده اند.

وزیر جهادکشاورزی افزود: بخشی از این طرح در چارچوب سیستم آبیاری نوین، طرح مرزی و طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام اجرا شده است.

وی ادامه داد: نزدیک به 100 هزار هکتار در اراضی مرزی در سال 96 به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده اند.

حجتی درباره وضعیت کشاورزی استان تهران گفت: در این استان 5 میلیون و 700 هزار تن محصول کشاورزی تولید می شود و با توجه به این که 2 درصد خاک کشاورزی کشور در این استان است، اما نزدیک به 5 درصد از کل تولید در آن صورت می گیرد که حاکی از بهره وری و وجود کشاورزان فعال است.

وی اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم که در دستور کار وزارتخانه قرار دارد، توسعه زنجیره تولید است و امروز شاهدیم که یک تولید کننده نمونه در بخش محصولات باغی در کنار محصولات خود و سایر محصولات شهرستان شهریار، سردخانه احداث کرده که در راستای ارزش افزوده،تعادل بازار، اشتغالزایی و نگهداری است و جای تقدیر و تشکر دارد.

وزیر جهادکشاورزی گفت: در این پروژه سردخانه، 75 درصد ارزش زمین و تجهیزات بر عهده سرمایه گذار بوده که به رغم مشکلات موجود در راستای ارزش افزوده این سرمایه گذاری صورت گرفته است.

بنابراین گزارش،دو پروژه آبیاری تحت فشار و سردخانه شهرستان شهریار با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی امروز افتتاح شد.

پروژه آبیاری تحت فشار در اراضی مدیریت اوقاف و امور خیریه در روستای بادامک شهریار در سطح 205 هکتار و با سرمایه گذاری بالغ بر 17 میلیارد و 800 میلیون ریال به بهره برداری رسید.

از این میزان سرمایه گذاری 10 میلیارد و 250 میلیون ریال کمک بلاعوض دولت و 7 میلیارد و 550 میلیون ریال سهم کشاورزان بوده است.

با اجرای این پروژه 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی و 80 درصد هزینه تولید محصول کاهش می یابد.

فاز نخست سردخانه شرکت کشت و صنعت خرقانی به ظرفیت 10 هزار تن از دیگر پروژه های کشاورزی بود که امروز بهره برداری از آن آغاز شد. این پروژه در مساحت هفت هزار متر مربع زیربنا و با سرمایه گذاری بالغ بر 330 میلیارد ریال احداث شده است. اجرای این پروژه برای 65 نفر اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند. کل ظرفیت این پروژه 24 هزار تن می باشد.


تعداد مشاهده خبر268 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal