وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:ارزش 70 میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی ایران/افزایش تولید،اشتغال و ارزآوری با شناسایی و فعال سازی ظرفیت های ناشناخته بخش کشاورزی/کشور از واردات شکر در سال 97 بی نیاز است
1397/01/05

وزیر جهاد کشاورزی ارزش تولیدات کشاورزی ایران را بیش از 70 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در سال «حمایت از کالای ایرانی» افزایش سرمایه گذاری و حمایت ها از کالاهای تولیدی بخش کشاورزی ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی در دیدار نوروزی با مدیران،کارشناسان، فعالان بخش کشاورزی و اصحاب رسانه با اشاره به ارزش بیش از 70 میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی کشور،تصریح کرد: در سال «حمایت از کالای ایرانی» افزایش سرمایه گذاری و حمایت ها از کالاهای تولیدی بخش کشاورزی ضروری است.

وی بر لزوم شناسایی و بهره برداری از ظرفیت های ناشناخته بخش کشاورزی تاکید و اضافه کرد:ظرفیت 1 میلیون تنی پرورش ماهی در دریا از جمله ظرفیت های بخش کشاورزی است که علاوه بر افزایش تولید و اشتغال،برای کشور ارزآوری فراروانی خواهد داشت.

حجتی با اشاره به تشکیل زنجیره پرورش میگو در کشور گفت: میزان تولید میگو از 12 هزارتن در سال 92 با رشد نزدیک به سه برابری به 32 هزارتن در سال 96 افزایش یافته است و این روند ادامه دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که استان های گیلان و مازندران از خاک مناسب و میانگین بارش نزدیک به 1200 میلی متر برخوردارند و 10 میلیارد متر مکعب آب شیرین از این استان ها به دریا می ریزد،خاطرنشان کرد: مساحت کشور هلند با مساحت استان های گیلان و مازندران و بخشی از گلستان تقریبا برابر است و با وجود آن که این کشور از خاک و آفتاب مناسب برخوردار نیست با توسعه کشت های گلخانه ای و تامین نور مصنوعی،سالانه نزدیک به 80 میلیارد دلار از بخش کشاورزی خود درآمد کسب می کند؛ بنابراین باید از ظرفیت های استان های یاد شده بیش از پیش استفاده کنیم.

وی،پرورش گل نرگس در زمین های سنگلاخی دره شهر استان ایلام که حتی برای کشت دیم مناسب نیست را از دیگر ظرفیت های ناشناخته عنوان و اضافه کرد:بهره برداران با کاشت پیاز گل نرگس در این زمین های سنگلاخی توانسته اند به ازای هر هکتار 25 میلیون تومان درآمد کسب کنند.

حجتی با اشاره به رویش گیاهی مقاوم به شوری و خشکی در منطقه میقان استان مرکزی بر لزوم شناسایی و توسعه پوشش گیاهان بومی مناطق تاکید کرد و گفت:در حاشیه دریاچه ارومیه گیاهانی مقاوم وجود داشت که با شناسایی و گسترش کشت این گیاهان با همکاری مردم منطقه پوشش گیاهی اطراف این دریاچه توسعه یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تلاش تولیدکنندگان بخش کشاورزی و نقش آنان در تامین امنیت غذایی،ارزش اقتصادی تولیدات کشاورزی و همچنین شرایط سخت کار کشاورزان کشور از نظر آب و اقلیم در مقایسه با کشاورزان کشورهای اروپایی و سایر کشورهای پیشرو به طور شایسته شناخته نشده است، لزوم تغییر نگاه به بخش کشاورزی را ضروری برشمرد و اظهار داشت:تغییر نگاه ها و رویکردها موجب قدرشناسی از تولیدکنندگان و به تبع آن جلب سرمایه گذاری و رشد و ارتقای تولید می شود.

حجتی با اشاره به تولید سالانه یش از 900 هزارتن تخم مرغ در کشور عنوان کرد:با شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و حذف بخش از گله های مرغ تخم گذار،هر شانه تخم مرغ وارداتی به قیمت 12 هزار و 600 تومان قیمت گذاری شد؛تعرفه صفر درصد برای واردات تعیین و 20 میلیارد تومان هم برای ضرر احتمالی واردکنندگان در نظر گرفته شد در حالی که پیش از شیوع بیماری آنفلوانزا، عده ای تولید داخلی تخم مرغ با قیمت هر شانه 8500 تا 9 هزار تومان را گران می دانستند اما این اتفاق نشان داد که تولیدکنندگان بخش کشاورزی چه نقش ارزشمندی در تامین امنیت غذایی کشور دارند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به واردات 1.6 میلیون تنی شکر در سال 92 اظهار داشت:با اقدامات صورت گرفته در زمینه تامین بذر با کیفیت،توسعه مکانیزاسیون،کشت پاییزه و کشت نشائی تولید شکر در سال 96 به بیش از 1.9 میلیون تن افزایش یافته است و با توجه به ذخیره 1.5 میلیون تن شکر،در سال 97 کشور از واردات شکر بی نیاز است.

وی افزود:اگر دو کارخانه قند و شکر در خوزستان احداث شود، بعد از گندم بزودی در تولید شکر نیز خودکفا خواهیم شد.

حجتی با اشاره به افزایش سه برابری تولید دانه روغنی کلزا اظهار داشت:تولید کلزا از 60 هزارتن در سال 95 به 180 هزارتن در سال 96 افزایش یافت و براساس پیش بینی ها تولید کلزا در سال جاری با رشد دو برابری به نزدیک 350 هزارتن افزایش خواهد یافت.

وی حمایت های دولت تدبیر و امید از بخش کشاورزی را بی سابقه عنوان کرد و یادآور شد:سرمایه بانک کشاورزی از حدود 1800 میلیارد تومان در سال 92 به نزدیک 10 هزار میلیارد تومان در سال 96 افزایش یافته است.

حجتی بر لزوم توسعه بیمه کشاورزی و کشاورزان تاکید و تصریح کرد:تسهیلات بانک کشاورزی در زمینه های مکانیزاسیون کشاورزی،کشت های گلخانه ای و پرورش ماهی در دریا بدون محدودیت پرداخت می شود.

تعداد مشاهده خبر369 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal