انباشت برنج در شالیکوبی ها نشان دهنده اشباع بازار است/عدم تعدیل قیمت برنج وارداتی با وجود کاهش تعرفه
1396/10/10

وزرات جهاد کشاورزی در واکنش به خبر منتشر شده در خبرگزاری فارس در خصوص دلایل رکود بازار برنج اعلام کرد:انباشت برنج مرغوب و پرمحصول داخلی در شالیکوبی ها نشان دهنده اشباع بازار بوده و با وجود کاهش تعرفه واردات و حذف ما به التفاوت 500 تومانی، قیمت برنج وارداتی در بازار کاهش نیافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در واکنش به خبر منتشر شده در خبرگزاری فارس در خصوص دلایل رکود بازار برنج،مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که انباشت برنج مرغوب و پرمحصول داخلی در شالیکوبی ها نشان دهنده اشباع بازار بوده و نیازی به واردات نیست.متن این توضیحات به شرح زیر است :

سالانه تا 2.4 میلیون تن برنج با توسعه کشت دوم در کشور تولید می شود و با توجه به جمعیت و سرانه مصرف در مجموع بخش عمده نیاز کشور به برنج از محل تولید داخلی تامین می شود.

این گزارش با اشاره به آن که براساس آمار گمرک از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون تن برنج به کشور وارد شده است، می افزاید: به موجب قوانین و مقررات متعدد نظیر ملوانی و ته لنجی پیش بینی می شود مقادیری برنج نیز از این طریق وارد شده که این میزان بیش از نیاز مصرفی کشور خواهد بود و بنابراین نیاز جامعه به این محصول تامین می باشد.

این گزارش تصریح می کند:با عنایت به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و اولویت تولید و اشتغال ملی و همچنین تاکید مسئولان ارشد نظام مبنی بر همراهی و پشتیبانی همگانی از اجرای این سیاست ها، متاسفانه عده ای همواره از واردات سخن به میان می آورند و از آن حمایت می کنند،این در حالی است که انباشت برنج مرغوب و پرمحصول داخلی در شالیکوبی ها نشان دهنده اشباع بازار است.

در ادامه این گزارش با اشاره به این که سیاست وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولید داخلی و همزمان رعایت مصالح و منافع مصرف کنندگان است،خاطرنشان می کند:در اسفند ماه سال گذشته،کاهش 20 درصدی تعرفه واردات برنج و حذف اخذ ما به التفاوت 500 تومانی از هر کیلو برنج وارداتی با هدف حمایت از مصرف کنندگان اعمال شد اما متاسفانه با این شرایط و معافیت های در نظر گرفته شده، قیمت برنج وارداتی برای مصرف مردم کاهش نیافت.

این گزارش اضافه می کند: انتظار می رفت که انجمن و فعالان واردات برنج که حمایت از مصرف کننده را مستمسک واردات قرار می دهند، نسبت به کاهش قیمت برنج وارداتی اقدام می کردند، این در حالی است که در این مدت قیمت برنج وارداتی در بازار کاهش نیافته و علاوه بر محرومیت مصرف کنندگان از دسترسی به برنج ارزان، این امر نیز بر رکود بازار برنج دامن زده است.

این گزارش اذعان می کند: هم گرایی و هم افزایی دستگاه ها، تشکل ها و انجمن های تولیدی و صنفی مرتبط با برنج می تواند در خروج این بازار از رکود موثر باشد.

تعداد مشاهده خبر119 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal